2. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čínský soud odsoudil exministra spravedlnosti k trestu smrti za korupci

Soud odsoudil k smrti bývalého čínského ministra spravedlnosti Fu Zhenghua. Politik je obviněn z masivní korupce. Mimo jiné prý přijímal úplatky v řádu desítek milionů a kryl bratrovy zločiny.

Na úvodní archivní fotografii je vidět bývalý čínský ministr spravedlnosti Fu Zhenghua před plenárním zasedáním Národního lidového kongresu (NPC) ve Velké síni lidu v Pekingu, Čína, 12. března 2019.

Zprostředkující lidový soud v Čchang-čchunu v provincii Ťi-lin na severovýchodě Číny ve čtvrtek odsoudil bývalého ministra spravedlnosti k trestu smrti za obvinění z korupce v hodnotě více než 16 milionů dolarů. Trest však může být zmírněn po dvou letech vězení.

Fu Zhenghua sloužil jako ministr spravedlnosti od března 2018 do dubna 2020. Soudce obvinila 67letého muže z „vykořisťování“ své pozice v letech 2005 až 2021, včetně přijímání více než 117 milionů jüanů na úplatcích a „ohýbání zákona pro osobní výhody“.

Soud také doživotně zbavil Fua jeho politických práv a zabavil veškerý jeho osobní majetek. Rozhodnutí soudu, které citovala čínská státní televize CGTN , říká:

“Po dvouletém odkladu trestu smrti je Fuův trest v souladu se zákonem zaměnitelný na doživotí, ale nebude mu uděleno žádné další snížení ani zkušební doba.”

Bývalý čínský úředník sloužil mimo jiné jako vedoucí pekingského městského úřadu veřejné bezpečnosti, náměstek ministra pro veřejnou bezpečnost, ministr spravedlnosti a místopředseda Národního výboru pro sociální a právní záležitosti Čínské lidové politické poradní konference (CPPCC).

Soud také zjistil, že Fu údajně zadržoval důkazy o údajném závažném zločinu spáchaném jeho bratrem Fu Weihua, když v letech 2014 až 2015 sloužil jako šéf pekingského úřadu veřejné bezpečnosti. “Toto mlčení umožnilo Fu Weihua, aby se po dlouhou dobu vyhýbal trestnímu stíhání,” uvedl soud ve svém verdiktu. Soud dále uvedl:

“Množství úplatků, které Fu Weihua přijal, bylo obrovské a dopustil se zvlášť závažných trestných činů, které vážně poškodily zájmy státu a lidu a měly také zvlášť špatné sociální dopady.”

Fu Weihua “přiznal se ke všem svým zločinům a přiznal se vinným během vyšetřování, poskytl vodítka k důležitým případům a spolupracoval při vrácení svých nelegálních zisků,” uvedl soud.

 

Sdílet: