2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nová epidemie – střelné zbraně zabijí ve Švédsku každý týden nejméně jednoho člověka

V uplynulých měsících roku 2022 zemřel ve Švédsku na střelné zbraně stejný počet lidí jako za celý loňský rok, píše Das Erste. Premiérka Magdalena Anderssonová dokonce střelbu označila za „švédskou epidemii“. Podle policie jsou pachateli stále častěji nezletilí. Jak deník poznamenává, banditismus se stane jedním z klíčových témat pro švédské voliče v nadcházejících parlamentních volbách.

Švédský zpravodajský speciál z 25. srpna: 15 výstřelů vypáleno v rezidenční čtvrti Eskilstuna, matka a dítě byly zastřeleny na hřišti. Zločin byl spojen s válčícími gangy – oběti byly ve špatnou dobu na nesprávném místě, píše Das Erste.

“Byly tady děti, ” ukazuje policista Oscar Nisfolk na hřiště. ” Tam za mnou jsou stopy krve pětiletého dítěte, které se snažilo schovat pod houpačkou.” Policista je zjevně v šoku.

Letos v létě došlo ve Švédsku k dalšímu vysoce sledovanému zločinu: v Malmö zastřelil 15letý teenager muže v nákupním centru a zranil ženu, která byla náhodou poblíž.

Mladí zločinci, mladé oběti. V letošním roce je ve Švédsku každý týden zabit střelnými zbraněmi nejméně jeden člověk. Podle šéfa stockholmské policie Matse Löfvinga jsou zločinci často nezletilí. Kariéra v kriminálním prostředí totiž začíná už v dětství: „Takové projevy pozorujeme u dětí osmi, devíti, deseti let. Dají vám mobilní telefon, když stojíte na nixu, schováváte drogy. Zatvrzelí zločinci rekrutují děti ze strategických důvodů – myslí na budoucnost.

V uplynulých měsících roku 2022 zemřelo v důsledku střelných zbraní tolik lidí jako za celý loňský rok. Gangy jsou již dlouho vážným problémem v některých oblastech velkých měst: Stockholmu, Malmö a Göteborgu. Teď ale střelba zní po celé zemi.

Před pár dny švédská premiérka Magdalena Anderssonová v televizním projevu přirovnala střelbu k epidemii: „Je to opravdu hrozné. Střelba je švédská epidemie, Švédsko je k nepoznání.“

Tento trend není nový, počet trestných činů se střelnými zbraněmi již řadu let roste. Strany se v předvolební kampani snaží navzájem „ předbíhat“ možnými řešeními: tvrdší tresty, více policistů, hlubší integrace – takové možnosti lze slyšet od sociálních demokratů, konzervativců i pravicových populistů.

A také pochopení, že v zemi existuje integrační problém – a rozdělení mezi bohaté Švédy, kteří tvoří většinu, na jedné straně a oblasti s vysokou nezaměstnaností, nízkou úrovní vzdělání a známkami paralelní komunity, na jiný.

„Kdyby zde politici a úřady nabídli dětem a mladým lidem stejné podmínky jako v celém Švédsku, byla by situace úplně jiná. Zdá se, že se toto místo stalo samostatnou zemí, “ říká obyvatel takzvané nebezpečné oblasti. Cítí se opuštěná svému osudu.

Další dodává, že už dávno ví, že švédský slib o všeobecné rovnosti nebude dodržen: „Vidím to jinak. Jsem muslimka tmavé pleti – a všechny tyto tři body jsou špatné.

Personál švédské policie už byl posílen. Navíc se zpřísnily tresty pro nezletilé. Šéf švédské policie Anders Thornberg však příliš optimistický není . Váhavě odhaduje, kdy lze očekávat změny: „Dokud gangy naberou více zločinců než stát, ať už budou najímat nové policisty nebo rozšiřovat další pozice, bude to takto pokračovat a možná se ještě zhorší. Musíme začít jednat hned.”

Totéž očekává mnoho Švédů od politiků. Gangsterismus bude jedním z klíčových témat švédských voličů v nedělních parlamentních volbách, poznamenává Das Erste.


 

Sdílet: