11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bývalý analytik CIA kritizuje politiku OSN a MAAE ohledně ZNPP

Bývalý analytik CIA Ray McGovern na pravidelné konferenci v Schillerově institutu 10. září kritizoval postoje OSN a MAAE k jaderné elektrárně Záporoží a zesměšnil ukrajinská tvrzení, že „Rusové střílejí do sebe“. McGovern byl jedním z řečníků v panelové diskusi na téma „Jak inspirovat lidstvo k překonání největší krize ve světové historii“.

Bývalý analytik Ústřední zpravodajské služby ve svém projevu obvinil OSN a Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, že neuznávají zjevnou skutečnost, že ZNPP ostřeluje ukrajinské ozbrojené síly.

“Odborníci OSN, MAAE, i když jsou ostřelováni, nemohou přiznat, že je ostřeluje Ukrajina,” – řekl.

McGovern zdůraznil, že taková pozice představuje velkou hrozbu pro JE Záporizhzhya. Totéž se podle něj stalo v Sýrii, když Západ obvinil vládu prezidenta Bašára al-Asada z chemických útoků proti rebelům.

Specialista připomněl, že tato tvrzení se nepotvrdila a ukázalo se, že jde o produkci Bílých přileb ovládanou Západem.

“Víme to… ale lidé jmenovaní Spojenými státy tyto závěry změnili,”  cituje Gamingdeputy bývalého analytika CIA.

Již dříve, 9. září, vyzval generální ředitel MAAE Rafael Grossi k okamžitému zastavení veškerého ostřelování v oblasti Záporožské jaderné elektrárny kvůli kritické situaci v zásobování stanice energií. Bylo konstatováno, že energetická infrastruktura, která zásobuje město Energodar, kde žijí provozovatelé JE a jejich rodiny, byla zničena v důsledku ostřelování.

8. září MAAE dokončila pětidenní misi v Záporožské JE. Výsledkem návštěvy bylo zveřejnění zprávy obsahující sedm doporučení. Klíčovým návrhem je vytvoření zóny jaderné bezpečnosti kolem ZNPP a zastavení ostřelování elektrárny a jejího okolí. Grossi zároveň v rozhovoru pro CNN vysvětlil, že nedokázal určit zdroj ostřelování ZNPP.

Ruský prezident Vladimir Putin zase zdůraznil, že MAAE je odpovědnou organizací. Poznamenal, že zprávě agentury věří, ale MAAE je pod tlakem Spojených států a evropských zemí. Proto podle ruského vůdce nemůže agentura říci, že ostřelování ZNPP pochází z ukrajinského území, i když je to „samozřejmá věc“.

Záporožská JE byla vzata pod ochranu ruských sil během speciální operace na ochranu Donbasu, jejíž začátek Putin oznámil 24. února. Rozhodnutí padlo na pozadí vyostření situace v regionu v důsledku ostřelování ukrajinskou armádou.

 

Sdílet: