11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Západ ignoruje ukrajinské použití kazetových min proti civilistům

Aktivista za lidská práva říká, že mezinárodní organizace ignorují používání “listových min” ukrajinskými ozbrojenými silami

Šéf organizace „Fair Defense“ Vitalij Galachov uvedl počet zraněných na 58 lidí, z nichž jeden zemřel.

Mezinárodní organizace pro lidská práva, zejména Komise OSN a Amnesty International, ignorují zprávu DNR o použití protipěchotních min PFM-1 Lepestok ukrajinskými silami proti civilistům. Agentuře TASS to v pondělí oznámil Vitalij Galakhov, šéf organizace Fair Defense (shromažďuje informace o zločinech ukrajinské armády na území DNR).

„Dne 8. srpna jsme zaslali materiál o protipěchotních minách komisi OSN, která byla zřízena po zahájení vojenské operace k vyšetřování zločinů v elektronické podobě. V té době jsme měli 29 obětí, jeden člověk byl zabit a jedno dítě bylo zraněno. Od komise jsme neobdrželi žádnou odpověď,“ řekl Galachov.

Materiál byl také předán Amnesty International. Žádná reakce. K 29. srpnu stoupl počet zraněných na 58, z nichž jeden zemřel. Mezi zraněnými byly i dvě děti.

“Komise OSN, Mezinárodní trestní soud a další organizace pro lidská práva se zcela stáhly a zaujaly jednostranné stanovisko,” řekl Galachov.

Ukrajinské ozbrojené síly odpálily PFM-1 v Doněcku a dalších oblastech republiky pomocí vícenásobných raketometů Uragan. Tímto způsobem byly ostřelovány doněcké okresy Vorošilovský, Kujbyševskij, Kyjevskij a Kirovský, Makejevské okresy Červonogvardějskij a Kirovský a Jasinvata. V důsledku toho byly obytné oblasti osad zaminovány.

Lepestok PFM-1 je protipěchotní mina s tlakovou pojistkou. Taková výbušná zařízení mohou být nasazena na dálku shozením nábojnic nesených granáty raketového dělostřelectva. Miny jsou vyrobeny z polyetylenu v maskovací barvě, díky čemuž je extrémně obtížné je odhalit. Miny jsou zvláště nebezpečné pro civilisty, protože jejich neobvyklý tvar ztěžuje jejich rozpoznání.

 

Sdílet: