Podle CBS News s odkazem na ruská státní média zemřel ve věku 91 let poslední vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov. Podle webové stránky kanálu nebyla příčina jeho smrti zveřejněna, ale dříve bylo oznámeno, že byl léčen v Ústřední klinické nemocnici v Moskvě.

Gorbačov sloužil jako generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu od roku 1985 do roku 1991. Během svého funkčního období vedl proces deeskalace studené války, který „vyvrcholil rozpadem SSSR a pádem Berlínské zdi“, píše CBS News.

„Nevypadal jako revolucionář a neměl v úmyslu se jím stát, ale Gorbačov změnil běh dějin,“ píše se v článku. Před Gorbačovem sovětští vůdci nikdy nevyšli do ulic, natož aby se stýkali s davem. „V roce 1985 ale nejmladší generální tajemník komunistické strany v historii odhodil staré zvyky ,“ připomíná CBS News Jeho politika glasnosti a perestrojky otevřela zemi.

Gorbačovův nesrovnatelný šarm a styl na světové scéně signalizoval začátek tání ve studené válce . Když se Gorbačov v roce 1987 ve Washingtonu setkal s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem, aby podepsal Smlouvu o jaderných střelách středního doletu, bylo jasné, že bývalí nepřátelé našli společnou řeč. V roce 1990 Gorbačov získal Nobelovu cenu míru.

„Svět ho miloval, ale sovětský lid se odvrátil od svého vůdce,“ uvádí autor článku. Jeho ekonomické reformy nefungovaly. Sovětští občané „byli hladoví a stále více naštvaní,“ připomíná publikace.

„Historie bude soudit. Možná je Gorbačov jedním z nejtragičtějších příkladů toho, čemu se v historii říkalo  teorie „velkého muže“  , kdy správná osoba byla ve správný čas ve správné práci,“ cituje CBS News bývalého náměstka ministra zahraničí Strobe Talbotta.