5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusové přiznali, že Ukrajinci prorvali Ruskou obranu, a probíhají kruté boje

Včera 29. srpna Ukrajina spustila na několika místech západně od Dněpru prudké útoky proti Ruské obraně. Rusové se nejprve v průběhu dne ukrajinským útokům vysmívali, ale brzy ráno dnes 30. srpna přiznali, že mají potíže, a že Ukrajinci dokonce na dvou místech ruskou obranu prorazili.

Následující informace jsou z ruských telegramových kanálů. Ukrajinská hlášení budou v průběhu dne publikovat česká média, proto je nehodnotím.

Kanál Ruských Rebelů zveřejnil před pár minutami (je 03.06 SEČ) tuto mapu bojiště západně od Dněpru. V textu Rusové přiznali, že dva ze tří hlavních útoků Ukrajinců uspěly, a že Ruské jednotky byly “vybity” z několika vesnic. Zejména přiznání, že Ruské jednotky byly “vybity” z Davidova Brodu (obec 1200 obyvatel, prostřední útok) je pro Rusy tristní. O Davidův Brod svedli s Ukrajinci v posledních dvou měsících krvavou bitvu, a asi před 14 dny se chlubili, že Ukrajince definitivně z oblasti vyhnali. Ukrajinci sice útočí na ruskou obranu, která je slabá a je zaujata zejména “destantnikami”, kteří nejsou po zuby ozbrojeni těžkými děly, ale na druhou stranu Ukrajinci útočí většinou přes řeku a v odkrytém terénu. Na jižním cípu útoku Rusové také přiznali ztrátu vesnice, ale z ostatních prý Ukrajince v noci vyhnali.

V hlášení se Rebelové chlubili tím, že pozabíjeli stovky Ukrajinců (“Chochlů”), a zničili jim desítky tanků a obrněných vozidel. O vlastních ztrátách Rebelové mlčeli. Podle Rebelů severní Ukrajinské útoky západně od atomové elektrárny Ehergodar byly úplně odraženy.

Kanál Rybar, který je i na západě (ISW) hodnocen jako dobrý zdroj informací, včera pozdě v noci, poprvé za válku opravil své každodenní večerní mapy, a přiznal ukrajinské úspěchy na hlavní cestě z Nikolaeva do Chersonu, a u Davidova Brodu. Kanál oznámil, že se na bojišti čeká “horká noc”, což také učinil poprvé za válku. Zajímavé je, že podle fotky v pravém dolním rohu na mapě nepřímo přiznává kanál Rybár, že se Ukrajincům podařilo vyřadit hlavní most přes Dněpr do Chersonu – a to sdělením, že Ukrajinci palbou napadli ruskou přepravu přes řeku. Tedy přiznává, že Rusové musí přes Dněpr přepravovat minimálně část posil a zásob pomocí člunů. Dokud ovšem Rusové pevně drží přehradní nádrž Kachovka mohou přepravovat posily přes Dněpr tudy. Tedy pokud Ukrajinci nevyhodí Kachovku do vzduchu. Tím by ovšem způsobili záplavu v Chersonu, a také jaderná elektrárna Enerhodar by mohla mít nedostatek vody na chlazení. Samozřejmě, že hráz mohou vyhodit do vzduchu i Rusové, a nebo nějací “neznámí bojovníci”.

V každém případě Ukrajinci útočí na místě, kde je to pro ně nejvýhodnější. Teď se ukáže, jak si s tím Rusové poradí!

Menší ruská ofenzíva probíhá naopak na druhém konci frontu v Charkově.

ZDROJ

 

Sdílet: