29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Odpadky, smrad, spánek na polyetylenu – Nizozemsko nezvládá příliv uprchlíků

Asi 700 lidí strávilo posledních pár nocí před plotem přijímacího střediska pro uprchlíky v nizozemském městě Ter-Apel, píše Das Erste. V improvizovaném stanovém táboře vládnou nehygienické podmínky: všude jsou rozházené odpadky a kolem suchých skříní „strašně smrdí“. Mnoho lidí potřebuje lékařskou pomoc. Hlavním důvodem je nedostatek zaměstnanců v oddělení. Někteří uprchlíci musí na registraci čekat až čtyři týdny.

Kdekoli dojde k humanitárním katastrofám, Lékaři bez hranic přispěchají na pomoc. Byli v Libyi, Bangladéši, Haiti a Kongu. Nyní jsou v Nizozemsku poprvé v historii vyžadováni zástupci mezinárodní lékařské humanitární organizace. “A naléhavě, ” říká Judith Sargentiniová, vedoucí nizozemské pobočky organizace. Před uprchlickým centrem Ter Apel podle ní vše vypadá úplně stejně jako v táboře Moria na ostrově Lesbos: „Srovnávám to s tím, co vidíme na řeckých ostrovech. To je také EU, také škoda, ale tentokrát v Nizozemsku,“ uvádí Das Erste.

Poslední tři noci před plotem přijímacího střediska pro uprchlíky strávilo 700 lidí. Spali na cestovních podložkách, igelitech nebo prostě na zemi – většinou bez přikrývek. Na spaní je natažena plachta. V blízkosti tábora je osm suchých záchodů a umyvadel, ale podle Nicole van Batenburg z Červeného kříže tam nejsou sprchy.

“Opravdu špinavé.” Na zemi je spousta odpadků, “ popisuje situaci. – Kolem suchých skříní to strašně smrdí. Je to pro lidi strašně nepříjemné a rozhodně ne bezpečné .“

Alespoň rodiny s dětmi byly ušetřeny další noci pod širým nebem. V Apeldoornu pro ně byly přiděleny dvě tělocvičny se skládacími postelemi. Mezitím začal tým Lékařů bez hranic pracovat v Ter-Apel. Někteří uprchlíci potřebují naléhavou lékařskou pomoc, říká Sargentiniová. „Pokud tady v noci v bahně spí 700 lidí, pak to, co děláme, nebude nikdy dost,“ poznamenává.

Mezi uprchlíky jsou také astmatici, kteří potřebují léky, řekla Sargentiniová. Jsou zranění, kteří potřebují ošetření. Jsou i tací, kteří potřebují psychologickou pomoc.

Bývalá vojenská základna NATO v provincii Groningen není jen střediskem pro příjem uprchlíků. To je hlavní cíl pro všechny, kteří žádají o azyl v Nizozemsku. V tom spočívá problém. Oddělení je personálně poddimenzované.

Někteří uprchlíci musí na registraci čekat až čtyři týdny.

Eric van der Burgh, státní tajemník pro migraci na ministerstvu spravedlnosti a bezpečnosti, si stěžuje, že po celé zemi není dostatek dočasných ubytovacích středisek. Obce nejsou připraveny lidi přijímat. V malém městě Tubbergen v provincii Overijssel proto vláda koupila bývalý hotel, který se nyní proti vůli místních mění v domov pro uprchlíky. Tato varianta však podle van der Burgha problém dlouhodobě neřeší.

„V krátkodobém horizontu nátlakem nemůžeme ničeho dosáhnout. Kromě toho bude trvat týdny nebo měsíce, než se v Tübbergenu něco podaří, “ vysvětluje van der Burgh. ” Pokud lidé ze své svobodné vůle řeknou, že pomohou, pak můžeme situaci řešit zítra nebo pozítří.”

Obce se v tuto chvíli zdráhají oznámit ochotu uprchlíky přijmout. Tlak na ně roste i kvůli negativním titulkům v médiích. Ale tuto noc budou stovky uprchlíků opět spát na ulici. A jak horké léto končí, noci se postupně ochlazují, říká Das Erste.Sdílet: