29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vučič: Srbsko ochrání svůj lid v Kosovu a Metohiji před albánskými pogromy

Srbské úřady budou moci chránit své občany v Kosovu a Metohiji před albánskými pogromy, pokud to síly NATO nedokážou. Po setkání se Srby z Kosova to v neděli prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučič.

Hlava státu v Bruselu svolala schůzku se zástupci Metohije a Kosova, aby projednala záměr Prištiny zavést od 1. září zákaz vstupu pro občany se srbskými doklady a zahájit přeregistraci čísel aut vydaných Bělehradem.

„Nemáme kam ustoupit, jsme zahnáni do kouta a naše dnešní klíčová zpráva našim lidem v Kosovu a Metohiji je, že bez ohledu na to, co se stane a co se stane, budu vás informovat o našich dalších krocích k nalezení kompromisních řešení v příštích 10 dní nebudou žádné kolony uprchlíků, zachráníme naše lidi před pronásledováním a pogromy. Pokud to NATO, síly KFOR nebudou chtít udělat, nebo pokud se budou účastnit pogromů s albánskými jednotkami, doufám, že nebudou, “řekl Vučić na adresu lidu .

Již dříve vyšlo najevo, že kosovský premiér Albin Kurti během jednání s Vučičem trval na tom, aby kosovští Srbové dostali každých 90 dní dočasné prohlášení o vstupu a opustili region.

 

Sdílet: