2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vesmírné nebezpečí: Čína přemýšlela o zničení satelitů Elona Muska

Nebeská říše je přesvědčena, že je Pentagon aktivně využívá a představují hrozbu pro bezpečnost země.

Čínská armáda připravuje plán na zničení satelitů Starlink Elona Muska. V Nebeské říši jsou si jisti, že představují hrozbu pro národní bezpečnost země.

Číňané již kritizovali soukromou satelitní síť poté, co se dva satelity Starlink v červenci a říjnu 2021 téměř srazily s čínskou vesmírnou stanicí Tiangong. Poté musela stanice manévrovat, aby zabránila srážce. Poté čínská armáda vydala zprávu, která kritizovala Muskovy satelity z hlediska vesmírné bezpečnosti. List tvrdil, že mohou představovat „nebezpečí pro život nebo zdraví astronautů na palubě čínské vesmírné stanice“. Uživatelé populární čínské sociální sítě Weibo pak poznamenali, že satelity Starlink jsou shlukem vesmírného odpadu a dokonce i „amerických vesmírných zbraní“.

Připomeňme, že Starlink je globální satelitní systém nasazený společností SpaceX amerického miliardáře Elona Muska. Vývoj projektu začal v roce 2015 a v roce 2019 byla na oběžnou dráhu vypuštěna první skupina 60 prototypů satelitů.

Každý satelit váží 260 kilogramů, každý má solární baterii, snímače polohy, antény, elektrostatické motory. Zařízení mohou manévrovat a vyhýbat se vesmírnému odpadu, protože využívají data ze systému sledování vesmírného odpadu amerického ministerstva obrany.

K 18. květnu 2022 už SpaceX vypustila na oběžnou dráhu 2 651 satelitů – rotují ve výšce 328 až 614 kilometrů. Celkem společnost plánuje vypustit až 12 000 satelitů.

Vesmírné nebezpečí: Čína přemýšlela o zničení satelitů Elona Muska

Projekt Musk byl kritizován více než jednou. Astronomové například navrhli, že několik satelitů na nízkých drahách bude rušit astronomická pozorování oblohy a vzdálených objektů. Obavy se potvrdily. Například družice vypuštěné v roce 2019 narušily provoz dalekohledu DECam.

Číňané také bijí na poplach, nicméně nyní má armáda obavy. V Nebeské říši vážně přemýšlejí o tom, jak vypracovat plán na zničení satelitů. Ne vždy jde o sestřelování.

“K deaktivaci satelitů Starlink a zničení operačního systému je nutné použít měkké i tvrdé metody,” řekl Ren Yuanzhen, výzkumník z Pekingského institutu sledovacích a telekomunikačních systémů strategických podpůrných sil Lidové osvobozenecké armády (PLA).

Vesmírné nebezpečí: Čína přemýšlela o zničení satelitů Elona Muska

Jeho zpráva navrhla metody, které by mohly být použity k deaktivaci systému. Výzkumník tvrdí, že plán eliminace je prostě nezbytný, protože satelity jsou zjevně využívány Pentagonem a představují hrozbu pro národní bezpečnost Číny. Vědec připomíná, že Starlink může nejen poskytovat komunikaci pozemním předplatitelům, ale také komunikovat s drony.

Yuanzhen zároveň dodává, že vyřazení jednotlivých amerických satelitů nebude mít výrazný efekt, prostředky jsou potřeba na vyřazení celé orbitální konstelace Starlink.

Výzkumník se domnívá, že Čína by měla vyvinout špičkové družice pro sledování vesmíru, které by monitorovaly systém Starlink a všechna data, která vysílá, a vytvořila technologii, která dokáže zničit družice SpaceX.

Vesmírné nebezpečí: Čína přemýšlela o zničení satelitů Elona Muska

Podle listu South China Morning Post vědci v Číně vyvíjejí alternativní protisatelitní systémy, včetně zařízení, které využívá mikrovlny k ničení elektrických součástek a narušování komunikace. Země také vyvíjí zbraně schopné oslepovat satelity na vysoké i nízké oběžné dráze a také kybernetické zbraně k jejich hacknutí.

Na začátku října 2021 kritizoval systém Starlink šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Uvedl, že satelity mají dvojí účel. Zejména připomněl, že v roce 2020 se Pentagon začal zajímat o program Starlink. Podle life.ru se americká armáda rozhodla vysílat „určité množství dat“ přes Muskovy satelity, aby zjistila, jak rychle je lze přijímat. Ve skutečnosti jde o stejné obavy, o kterých píší čínští vědci.

Již dříve vyšlo najevo, jaká strašná tajemství skrývá základna Červeného kříže v Mariupolu. O tamních hrozných nálezech hovořil Volodymyr Taranenko, šéf Narodnaja Družina, tvůrce projektu CyberDonbass. Zveřejnil video z prohlídky bývalých prostor organizace. Byly v ní nalezeny návody na výrobu výbušných zařízení a používání zbraní, ale nejvíce šokujícím nálezem byly lékařské záznamy zdravých dětí.

 

 

 

Sdílet: