21. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Washington ukradne přes 80 procent syrské ropy denně

Podle syrského ministerstva ropy dosahují ztráty způsobené pašováním více než 100 miliard dolarů.

Syrské ministerstvo ropy vydalo 9. srpna prohlášení, v němž obviňuje americké jednotky okupující Sýrii z odpovědnosti za krádež většiny ropy v zemi.

“Produkce ropy v prvním pololetí roku 2022 činila zhruba 14,5 milionu barelů s průměrnou denní těžbou 80,3 tisíce barelů, z toho 14,2 tisíce je denně dodáno do rafinérií,” uvádí se v prohlášení ropného ministerstva.

V prohlášení se dále uvádí, že „americké okupační síly a jejich žoldáci“, což znamená Syrské demokratické síly (SDF) podporované USA, „ukradnou až 66 000 barelů denně z okupovaných polí ve východní oblasti“, což je asi 83 procent denní produkce ropy v Sýrii.

Podle ministerstva utrpěl syrský ropný sektor ztráty kolem 105 miliard dolarů z krádeží ropy v USA „od začátku války do poloviny letošního roku“.

Prohlášení dodalo, že vedle finančních ztrát ropného sektoru došlo také ke „ztrátám na životech, včetně 235 mučedníků, 46 zraněných a 112 unesených“.

10. srpna byly na sociálních sítích zveřejněny záběry natočené ruským útočným vrtulníkem, které zachycují konvoj nákladních aut provozovaný americkou armádou, který pašuje kradenou ropu z Rakká směřující do Iráku. Video zde :

 

 

Americká armáda, která v současnosti okupuje severovýchod Sýrie, v poslední době drancuje ropu v zemi a pašuje ji přes nelegální přechod Al-Waleed na své základny v Iráku.

Místní zdroje ze syrské provincie Hasaka 6. srpna informovaly, že americká armáda vyplenila desítky ropných tankerů a propašovala je ze země.

Jen v červenci americké jednotky propašovaly ze Sýrie téměř 200 cisteren plných uloupené ropy, když Washington zintenzivnil svou praxi krádeží syrských zdrojů za účelem prodeje do zahraničí.

Ruský prezident Vladimir Putin 19. července vyzval vládu USA, aby ukončila pokračující drancování syrských přírodních zdrojů.

Americká armáda je také zodpovědná za drancování pšenice v zemi, čímž se zhoršuje akutní potravinová krize sužující Sýrii a zbytek západní Asie.

Sdílet: