3. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Schröder podal žalobu na Bundestag

Bývalý německý kancléř Gerhard Schroeder se rozhodl odvolat proti rozhodnutí Spolkového sněmu o zbavení finančních prostředků na údržbu jeho vlastního úřadu, uvádí Das Erste. Podle Schroederova právníka neměl tento krok ze strany Bundestagu žádný právní základ.

Bývalý německý kancléř Gerhard Schroeder podal žalobu na Bundestag u berlínského správního soudu, uvádí Das Erste. V žalobě Schroeder požaduje, aby mu byl vrácen přístup do jeho kanceláře.

Politikův právník Michael Nagel uvedl, že rozhodnutí rozpočtového výboru Bundestagu zbavit Schroedera prostředky na údržbu jeho úřadu není legální. Jak poznamenal Nagel, výbor uvedl, že bývalý kancléř přestal brát své „dlouhodobé pracovní povinnosti“ vážně, ale nebylo poskytnuto žádné konkrétní vysvětlení těchto povinností.

Das Erste připomíná, že v Německu je Schröder vystaven těžké kritice za své vazby s Ruskem. Rozpočtový výbor Bundestagu však zbavení části exkancléřských privilegií Schröderovi nespojoval s jeho prací pro ruské energetické společnosti ani s jeho postojem k ukrajinské krizi.

Podle publikace stála údržba Schroederovy kanceláře v roce 2021 německý rozpočet 400 000 eur. Současně bude Schroeder i nadále dostávat měsíční platbu ve výši 8 300 EUR, která náleží všem bývalým kancléřům.

Řada Schroederových spolustraníků z SPD přitom požaduje vyloučení exkancléře ze strany, píše Das Erste. Jako důvod uvádějí práci pro ruské energetické společnosti a také distancování se od ruských kroků během ukrajinské krize. 

 

Sdílet: