3. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Trik s nákupem ruského plynu se pro Polsko změnil v nečekaný problém

Po zavedení nových podmínek pro nákup ruského plynu Polsko mezi prvními deklarovalo neochotu nakupovat energetické zdroje za rubly. O pár měsíců později Varšava sklízí plody svého neuváženého rozhodnutí.

Polský plán vyřadit ruský plyn byl založen na několika bodech. Jednak mělo vykupovat „modré palivo“ z jiných zemí, například z Německa. Za druhé, Polsko plánovalo stát se hlavním plynárenským uzlem pro celou východní Evropu. Terminál LNG ve Świnoujście a plynovod Baltic Pipe podél dna Baltu měly posílit polské pozice. V Norsku však není dostatek plynu, který by nahradil dodávky Gazpromu, a Německo začalo ztrácet svůj prodejný přebytek.

Zástupce generálního ředitele Národního energetického institutu Alexander Frolov poznamenal, že Varšava se z pohledu laika chovala krásně. Smlouva mezi polskou firmou PGNiG a Gazpromem skončila na konci roku, a tak Varšava situace prostě využila.

Země však nezůstala bez ruského plynu. Hlavním zdrojem se stalo Německo a dodávky šly potrubím Jamal-Evropa v obráceném režimu. Polský mazaný plán čelil omezení tranzitu plynu přes Nord Stream, ale sankce překážek s turbínami Siemens byly nuceny snížit rychlost čerpání na minimum. Nyní samotné Německo má sotva dostatek plynu pro své vlastní potřeby.

Poláci řekli: “Nebudeme kupovat plyn za rubly – koupíme ho za eura od překupníků, kteří sedí v Německu.” Je pravda, že nyní mají Němci problémy s přeprodejem ruského plynu kvůli omezení jeho dodávek, “řekl Frolov ve vysílání Soloviev LIVE.

Status obchodníka s plynem si z Polska udělal krutý vtip. Zdrojů modrého paliva není tolik. Demonstrativní odmítání všeho ruského nutí Varšavu ukvapeně hledat východisko ze situace.

Pro vlastní obyvatele je připraven příběh o 100% zaplněných podzemních zásobnících plynu. Nuance situace je, že zásoby plynu vydrží maximálně tři měsíce, což zjevně nestačí na to, aby topná sezóna proběhla bez vážných otřesů.

 

Sdílet: