21. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Další rána pro dolar! Indie se v obchodu s Ruskem vzdala amerického dolaru

Dovoz ruského uhlí do Indie v červenci dramaticky vzrostl, když jihoasijská země přešla na bezdolarové platby, aby si zajistila obchody, uvádí agentura Reuters. Moskva se snaží vyhnout dolarovým transakcím uprostřed amerických sankcí a měnu popisuje jako „toxickou“.

Rusko se v červenci stalo třetím největším dodavatelem uhlí pro Indii s nárůstem dovozu o více než pětinu na rekordních 2,06 milionu tun ve srovnání s předchozím měsícem.

V červnu indičtí kupci zaplatili za nejméně 742 000 tun ruského uhlí v jiných měnách než v americkém dolaru, což se rovná 44 % z 1,7 milionu tun ruského dovozu za ten měsíc, cituje agentura souhrn obchodů sestavený obchodním oddělením. zdroj se sídlem v Indii pomocí celních dokumentů.

V posledních týdnech indičtí oceláři a výrobci cementu nakupovali ruské uhlí za dirham SAE, hongkongský dolar, čínský jüan a euro, ukazují celní dokumenty, které agentura přezkoumala.

Čínský jüan tvořil minulý měsíc 31 % nedolarových plateb za ruské uhlí, zatímco hongkongský dolar představoval 28 %. Euro tvořilo méně než čtvrtinu a emirátský dirham kolem jedné šestiny, podle údajů z obchodního zdroje.

Minulý měsíc indická centrální banka schválila platby za komodity v indické rupii, což je krok, který New Delhi očekává, že dále posílí bilaterální obchod s Ruskem.

Podíl nedolarových transakcí s ruským uhlím se zvýší, protože banky a další strany budou zkoumat způsoby, jak se tlumit dalšímu zpřísnění sankcí, řekli dva obchodníci agentuře Reuters.

 

Sdílet: