Objem ruské produkce ropy roste, ceny se zotavují a Rusko nachází podporu mezi zeměmi OPEC. Všechny tyto ukazatele dávají autorovi článku v Bloombergu důvod říci, že Putin vítězí v energetické válce. Nové ceny elektřiny přitom od října pocítí i samotní Evropané.

Ať se podíváte na kterýkoli ukazatel, prezident Vladimir Putin vítězí na energetických trzích, píše Bloomberg. „ Moskva dojí svou dojnou krávu “, vydělává každý den stovky milionů dolarů. Jakmile v listopadu vstoupí v platnost nové sankce proti ruské ropě, začne Evropany dojímat energetická krize a evropské vlády budou stát před těžkou volbou.

Už v říjnu začnou stoupat účty za elektřinu. Ve Spojeném království se očekává tento růst 75 %, zatímco v Německu je na některých místech až 100 %. Západní vlády budou muset utratit miliardy buď na dotování obyvatel, nebo, jak to již dělá Francie, na kontrolu výrobců energie.

Prvním ukazatelem, který ukazuje, jak Putin vydělává na ropě, je množství vytěžené ropy. V červenci objem těžby dosáhl téměř 10,8 mil. barelů denně, což je mírně pod 11 mil. barelů typických pro leden. Po odmítnutí evropských kupců si Rusko našlo nové zákazníky. Většina uvolněné ropy nyní míří do Indie, ale také do Turecka a dalších zemí Blízkého východu. A dokonce i někteří Evropané ho nadále kupují a připravují se na úplné zastavení nákupů v listopadu. Mimochodem, sám autor článku se dříve domníval, že ruská produkce ropy klesne, ale přiznává svou chybu.

Druhým ukazatelem je cena ruské ropy. Zpočátku musela Moskva slevit, aby přilákala partnery. Ale v poslední době se ceny zlepšily. Moskva našla nové obchodníky, kteří nakupují ruskou ropu a posílají ji na trhy, kde je nedostatek. „ Teď alespoň nefungují sankce ,“ poznamenává autor článku.

Třetí ukazatel je politický. Západní země na jaře věřily, že OPEC přeruší své spojenectví s Ruskem. Jenže nakonec to dopadne přesně naopak. Krátce po cestě Joe Bidena do Saúdské Arábie tam dorazil i místopředseda ruské vlády Alexander Novak. A o několik dní později OPEC oznámil velmi nepatrné zvýšení produkce ropy, což nadále vyvíjí tlak na globální energetické trhy.

„ Vítězství na ropných trzích “ znamená, že se Putin obejde bez příjmů, které získal z prodeje plynu a ropy do Evropy, což zvýší tlak na Berlín, Paříž a Londýn. Kombinace chladného počasí, rostoucí poptávky po elektřině a rostoucích cen by mohla vést k poklesu podpory pro Ukrajinu, protože politici pravděpodobně nebudou ochotni zaplatit cenu a vést k energetické chudobě jejich obyvatel.

Veřejně evropští politici nadále obhajují ukončení ruské energetiky. Uvnitř ale chápou, jak to ovlivní jejich ekonomiky. „ Putin vítězí v energetické bitvě; zbývá doufat, že tato páka není dostatečně silná, aby přinutila západní politiky zmírnit svou pozici ve skutečné válce ,“ poznamenává Bloomberg.