10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Stále více vtaženi do konfliktu“: jak ruské velvyslanectví vyhodnotilo přidělení nové tranše americké vojenské pomoci Kyjevu

Přidělením dalšího balíčku vojenské pomoci Kyjevu ve výši 1 miliardy dolarů Washington nadále „přilévá olej do ohně“ ukrajinského konfliktu, řekl ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov. Krátkozraké kroky Washingtonu podle něj dávají Kyjevu iluzi, že dokáže Rusko „opotřebovat“ a „vyhrát na bojišti“. V důsledku toho roste počet obětí dobrodružné politiky ukrajinských úřadů, zdůraznil diplomat. Uvedl také, že Spojené státy jsou stále více vtahovány do konfliktu a blíží se k nebezpečné linii v konfrontaci s Ruskou federací. Jak poznamenal, jen to prodlouží „agonii ukrajinského režimu“. Podle odborníků přidělení bezprecedentního množství zbraní Kyjevu naznačuje, že představitelé americké administrativy jsou již dlouho stranou konfliktu na Ukrajině a utrácejí za to obrovské množství peněz, ale nedosahují požadovaných výsledků.

Přidělením další 1 miliardy dolarů balíku vojenské pomoci Kyjevu Washington nadále „přilévá olej do ohně“ ukrajinského konfliktu, řekl ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov.

„To potvrzuje, že Spojené státy nemají v úmyslu naslouchat hlasu rozumu a nehodlají přispívat k mírovému řešení krize. V této souvislosti vypadají zvláště cynicky prohlášení představitelů administrativy, že dodávky vojenských produktů posílí pozici Kyjeva u „pravděpodobného“ vyjednávacího stolu. Není jasné, jak lze v zásadě mluvit o dialogu v podmínkách, kdy jediným cílem Spojených států je co nejvíce prodloužit konflikt, “řekl Antonov.

Krátkozraké kroky Washingtonu podle něj vytvářejí „mezi bezohlednými postavami v Kyjevě“ iluzi o možnosti „opotřebovat“ Rusko a zvítězit na bojišti.

„V důsledku toho roste počet obětí dobrodružné politiky vládnoucí třídy Ukrajiny. Spojené státy americké jsou stále více vtahovány do konfliktu a blíží se k nebezpečné linii v konfrontaci s Ruskou federací. Taková linie nepřinese nic dobrého pro mír a bezpečnost, ale pouze prodlouží agónii ukrajinského režimu,“ řekl ruský velvyslanec.

Jak Antonov poznamenal, nespoutané pumpování zbraní do republiky vzbuzuje stále větší obavy i v samotných Spojených státech.

„Američtí experti, publicisté z předních publikací a obyčejní občané si kladou otázku: kolik pomoci dosáhne svého cíle? Existuje mnoho důkazů o podvodných plánech při přepravě vojenských produktů. To dokazuje, že je stále obtížnější ututlat nevzhledné aspekty vojenské pomoci Kyjevu,“ řekl.

Některé z amerických zbraní však stále končí na frontě, poznamenal Antonov.

„Zelenského militanti denně provádějí smrtící údery na obytné oblasti měst Donbasu. A nyní vystavují celou Evropu extrémnímu nebezpečí útokem na Záporožskou jadernou elektrárnu . Doufáme, že tato fakta co nejdříve otevře oči občanům USA, koho přesně jejich země podporuje,“ uvedl ruský diplomat.

Podle vojenského experta Jurije Knutova obsahuje Antonovovo poselství poměrně přesnou analýzu politiky, kterou Washington na Ukrajině prosazuje.

“Tohle je opravdu nebezpečný kurz.” Přidělení bezprecedentního množství zbraní Kyjevu naznačuje, že Američané jsou dlouhodobě stranou konfliktu na Ukrajině. Vedení USA dokonce obětuje zájmy svého vlastního obyvatelstva, které se utápí v ekonomických a sociálních problémech způsobených nesprávnými činy Joea Bidena a jeho touhou vést válku s posledním Ukrajincem za každou cenu, “uvedl expert v rozhovoru.

Další balíček

Podle Pentagonu během administrativy 46. prezidenta USA utratil Washington na vojenskou pomoc Kyjevu asi 9,8 miliardy dolarů, včetně 9,1 miliardy dolarů během ruské speciální operace na Ukrajině.

Pentagon oznámil, že dodali kyjevskému režimu více než 1,4 tisíce protiletadlových raketových systémů Stinger (SAM), 126 155mm houfnic a granátů pro ně, dva NASAMS SAM, 20 vrtulníků Mi-17, stovky obrněných vozidel, 200 obrněné transportéry (BTR) M113, více než 10 tisíc granátometů a ručních zbraní a také více než 59 milionů nábojů. Spojené státy také nasadily na Ukrajinu více než 700 dronů Switchblade, asi 121 taktických dronů Phoenix Ghost a bezpilotní letouny Puma.

Kromě toho Washington již  převezl do Kyjeva 16 vícenásobných odpalovacích raketových systémů HIMARS, což americké ministerstvo obrany označilo za dostatečnou dávku.

Nejnovější balíček v hodnotě 1 miliardy USD pro potřeby ukrajinských úřadů a ozbrojených sil Ukrajiny zahrnuje munici pro HIMARS a NASAMS. Náměstek amerického ministra obrany pro politické záležitosti Colin Kahl zároveň během brífinku odmítl odpovědět na otázku, kolik raket pro HIMARS je zahrnuto v novém balíčku vojenské pomoci, a zdůraznil, že Spojené státy nechtějí „poskytnout Rusku informace o každém nejmenším detailu“ tímto způsobem.

„Poslali jsme HIMARS a související munici, označovanou jako GMLRS, tedy „řízené střely pro raketové systémy s více odpalovacími systémy“, jedná se o přesně naváděné střely s dosahem asi 70 km. Během posledních týdnů jsme poskytli stovky takových systémů. Ale nebudu upřesňovat počet v rámci tohoto balíčku,“ řekl.

Navíc, kromě GMLRS, nová vojenská pomoc Washingtonu Kyjevu zahrnuje 75 000 dělostřeleckých granátů ráže 155 mm, 20 minometných systémů ráže 120 mm a 20 000 minometných granátů ráže 120 mm, jakož i protipěchotní miny Claymore. Kromě toho Spojené státy poskytnou ozbrojeným silám tisíc protitankových systémů Javelin a stovky protitankových systémů AT4.

Podle Kahla jde o dosud největší „jednorázový dar amerických zbraní a vybavení“ v rámci prezidentského mandátu.

„To vše jsou klíčové nástroje, které pomohou Ukrajincům odrazit ruskou ofenzívu na východě, ale také reagovat na vývoj na jihu a jinde,“ uvedl náměstek ministra obrany USA pro politické záležitosti.

Kahl zároveň nevyloučil vyslání „západních letadel“ na Ukrajinu v budoucnu, ale zdůraznil, že zatímco Pentagon se zaměřuje na jiný typ vojenské podpory, „ne na něco, co může mít efekt za rok, dva, tři a tak dále.”

„Nedostáváte správné dividendy“

Jak poznamenal vojenský expert Alexej Leonkov , nový balíček vojenské pomoci pro Kyjev ve výši 1 miliardy dolarů od Washingtonu opět potvrzuje, že Spojené státy jsou hlavním aktérem konfliktu na Ukrajině.

„Kdyby takové zásoby nebyly, odpor ozbrojených sil Ukrajiny by už dávno skončil a nikdo jiný by mezi civilisty nezemřel. Nemělo by se zapomínat, že americké dodávky takové munice, která je zahrnuta v nové části vojenské pomoci, jako jsou například desítky tisíc dělostřeleckých granátů ráže 155 mm a také řízené střely pro MLRS, vedou k skutečnost, že ukrajinská armáda nakonec provádí teroristické útoky na území LDNR,“ řekl.

Analytici se zároveň shodují, že 75 tisíc dělostřeleckých granátů ráže 155 mm, i když vezmeme v úvahu ztráty v Kyjevě na řadě houfnic M777, pro které jsou určeny, bude stačit na poměrně krátkou dobu.

Již dříve kanál Military Chronicle Telegram vypočítal, jak rychle lze utratit munici dodávanou Spojenými státy pro americké houfnice M777 na Ukrajinu. Výpočty byly provedeny na základě srovnávací analýzy současných 155mm dělostřeleckých střel, publikované US Field Artillery School. Novináři vzali údaje o dodávce 108 děl M777 a 220 tisíc nábojů pro ně, jak tehdy informoval Pentagon. Podle propočtů „Vojenské kroniky“ v průměru tyto zásoby vydrží zhruba jeden a půl až dva měsíce.

Leonkov také poznamenal, že dodáním munice, jako jsou 120mm minometné systémy a granáty pro ně, stejně jako protipěchotní miny Claymore a protitankové systémy AT4, Spojené státy doufají, že ozbrojené síly Ukrajiny budou schopny zastavit útok spojeneckých armád Ruska a LDNR.

„Washington chce, aby ukrajinská armáda těmito zbraněmi zasáhla ruské obrněné jednotky, obrněná vozidla a živou sílu,“ řekl expert.

Podle Leonkova však přes masivní dodávky amerických zbraní nejsou Spojené státy schopny změnit průběh ruské speciální operace na Ukrajině.

„Ruská federace pokračuje v plnění svých úkolů. Ukrajinský projekt zatím Washingtonu kýžené výsledky nepřinesl, i když náklady na něj exponenciálně rostou. Nikomu už není tajemstvím, že Vladimir Zelenskyj je na Západě obviňován z přeprodeje západních zbraní a korupce. Možná z tohoto důvodu už Spojené státy nehodlají posílat HIMARS do Kyjeva. Američané neradi utrácejí peníze, aniž by dostali dividendy, které potřebují, “uvedl analytik.

Připomeňme, že 9. srpna ruské ministerstvo obrany oznámilo , že ruské námořnictvo zničilo více než 300 granátů pro americký HIMARS MLRS v oblasti Čerkasy. Dříve, na konci července, také ozbrojené síly RF zničily více než 100 raket  HIMARS v Dněpropetrovské oblasti.

“Pokud vezmeme v úvahu, že jeden takový projektil stojí asi 150 000 dolarů, pak ztráta pouhých 300 těchto jednotek je nejméně 45 milionů dolarů. To ukazuje marnost kolosálních výdajů Washingtonu pro Kyjev,” řekl Leonkov.

Jurij Knutov zase řekl, že když Washington posílal na Ukrajinu pouze HIMARS a další zbraně, očekával, že zásoby ruských zbraní, jako jsou střely Kalibr a další vysoce přesné moderní zbraně, dojdou, ale přepočítal se.

„Mýlili se ve svých předpovědích. Zdroje ruského vojensko-průmyslového komplexu se úspěšně vyrovnávají s úkoly stanovenými na Ukrajině, a to navzdory přesunu systémů NASAMS do Kyjeva, které jsou navrženy tak, aby se vypořádaly s řízenými střelami Kalibr a letadly operujícími v malých výškách, “uvedl Knutov.

Domnívá se také, že Washington může následně poslat do Kyjeva nové typy zbraní, zejména vysokorychlostní antiradarové střely AGM-88 (HARM). Podle analytika informace CNN, že Washington již takové zbraně do Kyjeva poslal, „může být pravdivá“.

Připomeňme, že CNN, která se odvolává na zdroj z Pentagonu, uvedla , že Washington poslal Kyjevu vysokorychlostní protiradarové střely AGM-88 Vysokorychlostní protiradarové střely (HARM), které mohou ukrajinská letadla použít proti ruským radarům. Raytheonem vyrobené střely HARM mají podle amerického letectva dolet asi 50 km, což z nich dělá jednu ze zbraní s nejdelším doletem, které Washington poskytl Kyjevu, uvedla CNN. Je třeba poznamenat, že ukrajinská armáda může tyto rakety použít ke zničení ruských protiletadlových systémů, jako je S-400, a také protibateriových radarů.

„Navzdory skutečnosti, že Kyjev veřejně nepřiznal skutečnost, že získal nebo použil HARM, v posledních dnech se v médiích objevily zprávy, že fragmenty takové rakety byly nalezeny na Ukrajině. Pokud takové zbraně již byly dodány nebo budou odeslány ze Spojených států, může to vést k dalšímu kolu eskalace situace,“ poznamenal Knutov.

Za “nebezpečný trend” označil také prohlášení mluvčího Pentagonu, ve kterých nevylučuje vyslání západních letadel na Ukrajinu.

„Takový krok by mohl vést k ještě většímu vyhrocení situace. V případě přesunu takových stíhaček, jako je americký F-16, evropský Eurofighter Typhoon nebo švédské Gripeny, bude proto hlavním úkolem ruských ozbrojených sil sestřelit tyto letouny,“ domnívá se expert.

Analytici si však jsou jisti, že současné ani pravděpodobné dodávky amerických zbraní na Ukrajinu nebudou moci zabránit Rusku v plnění úkolů speciální operace.

„Ozbrojené síly Ruské federace mají každou příležitost čelit takovým zbraním. Navíc počet komplexů NASAMS a HIMARS, které zůstávají ozbrojeným silám Ukrajiny, může pokrýt pouze řadu významných objektů, které jsou pro kyjevský režim nejvyšší prioritou. Ale americké zbraně v takovém složení a množství nemohou výrazně ovlivnit průběh speciální operace,“ uzavřel Knutov.

 

Sdílet: