4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V Římě v pondělí zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

Zemřel kardinál Jozef Tomko, nejvýznamnější Slovák ve Vatikánu

V pondělí 8.8.2022 v brzkých ranních hodinách v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů. 
Ve věku 98 let zemřel v časných ranních hodinách kardinál Jozef Tomko. Informuje o tom Konference biskupů Slovenska. Stalo se tak v jeho bydlišti v Římě v kruhu nejbližších spolupracovníků. Tomko byl nejstarším žijícím členem kolegia kardinálů. Církev splní jeho poslední přání – pohřben bude v Košicích v Katedrále sv. Alžběty.

“S bolestí v srdci a zároveň s nadějí na vzkříšení oznamujeme, že dne 8. srpna 2022 v časných ranních hodinách ve svém bydlišti v Římě v kruhu nejbližších spolupracovníků předala svou šlechetnou duši Pánu Jeho Eminence kardinál Josef Tomko ,

 Další informace o pohřebních obřadech v Římě a v Katedrále svaté Alžběty v Košicích, kde bude pohřben, poskytne KBS v nejbližší době. Tomko byl posledním slovenským kardinálem.

Kardinál Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů, se letos 11. března dožil 98 let. O den později – 12. března – oslavil 73. výročí  kněžského svěcení, které přijal v roce 1949 v Římě.

V červenci se kardinál Tomko léčil v Římě na onemocnění COVID-19, a to v římské univerzitní nemocnici Policlinico Gemelli. Po dlouhých třech týdnech byl přesunut na běžné oddělení. Do nemocnice se původně dostal s lehčím úrazem páteře, léčbu však následně zkomplikoval koronavirus. V nemocnici strávil celý červenec.

Jozef Tomko se narodil 11. března 1924 v obci Udavské v okrese Humenné. Na Římskokatolické cyrilo-metodské bohoslovecké fakultě Slovenské univerzity v Bratislavě začal studovat ve školním roce 1943/1944. V roce 1945 ho košický biskup Jozef Čárský poslal na studia do Říma. V Papežském kolegiu sv. Jana Nepomuckého dostal další kněžskou formaci a studoval na Papežské lateránské univerzitě v Římě

Po roce 1948 se Tomko nemohl vrátit do vlasti. V Římě přijal 12. března 1949 svátost kněžství. V letech 1950 – 1965 pracoval jako vicerektor a ekonom Papežského kolegia sv. Jana Nepomuckého v Římě a pokračoval ve studiu na Papežské lateránské i na Papežské gregoriánské univerzitě. V roce 1959 byl signatářem iniciativy na vybudování Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoděje v Římě – instituce na výchovu kněžského dorostu a zároveň i střediska náboženského a kulturního života Slováků v zahraničí.

Během Druhého vatikánského koncilu (1962-1965) pracoval jako odborný poradce pro věroučné otázky. Papež Jan Pavel II. jej 12. července 1979 jmenoval titulárním arcibiskupem a generálním tajemníkem Synody biskupů. Biskupskou vysvěcení přijal 15. září 1979 v Římě a obřad vysvěcení provedl papež Jan Pavel II. V roce 1985 se stal prefektem Kongregace pro evangelizaci národů i kancléřem Papežské Urbanové univerzity a byl jmenován kardinálem. Po zřeknutí se úřadu prefekta Kongregace pro evangelizaci národů 9. dubna 2001 jej papež povolal do sedmičlenné komise kardinálů působící ve Vatikánu a současně se stal členem dozorčí rady Vatikánské banky IOR. Od 23. října 2001 do 1. října 2007 byl předsedou Papežského komitátu pro mezinárodní eucharistické kongresy.

Na Slovensko kardinál Tomko mohl přijet teprve v roce 1968, ale v čase tzv. normalizace jeho nedobrovolné vyhnanství pokračovalo. Ve vlasti se opět objevil až v roce 1989. Jeho vystoupení na zasedání pléna Slovenské národní rady (SNR) 21. dubna 1991 bylo historickou událostí. Bohatá byla i jeho literární tvorba. Kromě jiných děl napsal například studii Význam sv. Cyrila a Metoděje ve slovenském katolicismu a ve slovenských dějinách (1984), kterou vydal i v angličtině. Publikoval také několik knih přibližujících jeho misijní cesty na různých kontinentech. V roce 2002 mu prezident SR Rudolf Schuster udělil Řada Bílého dvojkříže 1. stupně.

Po úmrtí kardinála Tomka, který byl nejstarším členem kardinálského sboru, čítá kardinálské kolegium 206 členů,  z toho 116 volitelů.

 

 

 

Sdílet: