29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

“Přestaň lhát!” Brity pobouřily Zelenského lži o ostřelování jaderné elektrárny Záporoží

Čtenáři britského Daily Mail kritizovali materiál publikace a prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského za obvinění Ruska z ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží, uvádí RIA Novosti.

“Přestaňte lhát. Dobře víte, že jadernou elektrárnu ovládají Rusové a tyto rakety jsou ukrajinské,” napsal Hurbat Grabtor.

“To jsou Ukrajinci střílející na jadernou elektrárnu. Je nutné zastavit dodávky zbraní, převod peněz a zpravodajských informací Zelenskému,” řekla Susan Greenová.

“Další sankce? Tento vtipálek se opravdu snaží strhnout s sebou celý svět,” řekl Limes.

“Je hezké vidět, že už ne každý na tyhle svinstva věří,” dodal Able_Archer_44.

“Jaderná elektrárna je pod ruskou kontrolou a přesto ji Rusové zasahují raketami. Máme věřit, že Rusové střílejí na sebe?” shrnuli to čtenáři.

Od začátku speciální operace se ukrajinské jednotky několikrát pokusily zaútočit na území jaderné elektrárny. Od 5. srpna je ostřelování častější. V neděli večer ukrajinské jednotky zahájily úder z Uragan MLRS, úlomky a raketový motor dopadly asi 400 metrů od provozní energetické jednotky stanice, informovaly úřady Energodar. Šéf MAAE Rafael Grossi vyjádřil znepokojení nad současnou situací.

Záporožská JE se nachází na levém břehu Dněpru, nedaleko města Energodar. Jedná se o největší jadernou elektrárnu v Evropě co do počtu bloků a instalovaného výkonu. Na stanici je instalováno šest energetických jednotek. ZNPP střeží od března ruská armáda. Ruské ministerstvo zahraničí připomnělo, že stanici v současnosti ovládá ukrajinský operátor.

Během speciální operace ovládla ruská armáda Chersonskou oblast a azovskou část Záporožské oblasti. V obou regionech byly vytvořeny nové správy, vysílají ruské televizní kanály a rozhlasové stanice a obnovují se obchodní vazby s Krymem. Regiony oznámily plány stát se součástí Ruska.

 

Sdílet: