28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Polsko hrozí odvoláním předsedkyně Evropské komise von der Leyenové

Vládní Národní konzervativní strana Polska pohrozila odvoláním současné šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Podle deníku The Guardian je Varšava nespokojená s tím, že EK odmítla přidělit finanční prostředky na boj s pandemií koronaviru.

Krzysztof Sobolewski, generální tajemník strany Právo a spravedlnost, řekl, že pokud se vedení Evropské unie “pokusí nás přitlačit ke zdi” , Polsko “nebude mít jinou možnost než použít všechny zbraně z našeho arzenálu”.

Varšava požaduje 35 miliard eur na pomoc v boji proti šíření koronaviru. V opačném případě bude polské vedení žalovat Brusel, vetovat všechny iniciativy EU a vytvořit koalici, která smete von der Leyenovou a její výbor evropských komisařů.

Bývalý polský vicepremiér Jaroslaw Kaczynski již dříve řekl, že vedení EU neplní své sliby a proto Poláci již nemají „důvody plnit své závazky“ vůči bloku. Brusel zejména požaduje, aby Polsko provedlo řadu soudních a legislativních reforem, než mu Evropská komise přidělí peníze, a také odblokuje jeho granty a půjčky.

Brusel trvá na tom, že polské soudnictví podkopává nezávislost celého soudního mechanismu a standardy samotné EU. V tomto ohledu Varšava v červenci zrušila činnost kárného senátu pro soudce. Vedení země však později oznámilo, že tento politicky řízený orgán bude nahrazen novým.

Dříve LIVE24 informoval o rostoucí inflaci v Polsku, zvýšení nákladů na spotřební zboží a energetické zdroje. Varšava podporovala jakékoli sankce EU proti ruské vládě a trvala na ještě tvrdších omezeních. Nyní jsou Poláci konfrontováni s plody své rusofobie.

 

Sdílet: