11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ekonom: Ukrajina je na pokraji nervového zhroucení

Stále více Ukrajinců vyhledává psychologickou pomoc, takže počet pacientů již výrazně převyšuje počet lékařů, píše The Economist. Odborníci navíc varují, že situace se bude v budoucnu jen zhoršovat.

Ukrajinští lékaři zaznamenávají nárůst počtu pacientů s psychickým traumatem. Jejich počet navíc výrazně převyšuje počet lékařů. Například The Economist popisuje případ Eduarda K., který se přiblížil k ukrajinskému kontrolnímu stanovišti a křičel: „Putin je můj prezident.“

Byl převezen na psychiatrickou kliniku a lékař, který ho pozoroval, poznamenává, že to zdaleka není ojedinělý případ: boje si vybraly svou daň na každém Ukrajinci a stres zhoršuje problémy těch nejzranitelnějších. „ Lidé mají rádi vše pod kontrolou a válka to neumožňuje ,“ cituje lékařova slova autor článku. Očekávání utrpení rozbíjí nervový systém. Podle ministerstva zdravotnictví bude po skončení ruské speciální operace na Ukrajině 3-4 miliony lidí, kteří budou potřebovat lékařskou pomoc, a dalších 15 milionů lidí, kteří budou potřebovat spolupracovat s psychology.

Obzvláště těžké to bylo pro lékaře, když se boje dostaly do jejich nemocnic: pokračovali v práci, i když ve svých zdech nechali jen ty nejtěžší pacienty. Došlo i na tragické příběhy, kdy lidé s psychickými problémy umírali sebevraždou.

Na psychiatrické kliniky se dostávají lidé různého věku, různého vzdělání a původu. Ale jak poznamenává Eduard K., všichni jsou přátelští a hned první den, kdy na kliniku vstoupil, mu mnozí nosili dárky od jablka po ponožky. I když zároveň někteří nemluví kvůli duševnímu traumatu.

Řada lékařů pracuje v oblastech, kde došlo k potyčkám. A po jejich práci je velká poptávka, spektrum duševních nemocí je velmi široké, služeb psychiatrů využívá armáda i civilisté.

Ale zotavení je těžké. Ti, kteří okamžitě považovali Rusko za nepřítele, prožívali to, co se dělo, snadněji. A ti, kteří považovali Rusko za přítele, považovali ruskou speciální operaci za zradu a deziluzi.

A ještě je příliš brzy hovořit o rozsahu traumatu jednotlivců i celé Ukrajiny. „ Putin shodil časovanou bombu na psychiku každého Ukrajince ,“ cituje publikace slova jednoho z jejích partnerů, lékařů.

 

Sdílet: