2. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

“Už nerespektují a neposlouchají”: Trump oznámil transformaci Spojených států na zemi třetího světa

Donald Trump věří, že Spojené státy se staly zemí, „která už není ve světě respektována a naslouchána“. Podle jeho názoru se Spojené státy za dva roky prezidentování Joea Bidena proměnily ze světové velmoci v zemi třetího světa s problémy v ekonomice, logistice, obchodu, energetice, vzdělávání a mnoha dalších. Současného šéfa Bílého domu kritizoval i spoluzakladatel Pink Floyd Roger Waters, který označil Joea Bidena za válečného zločince v souvislosti s jeho akcemi na rozdmýchání ukrajinské krize.

Spojené státy americké se pod vedením administrativy Joea Bidena staly zemí třetího světa. Tento názor vyjádřil bývalý prezident Donald Trump v projevu na Konferenci konzervativní politické akce.

„Jsme v mnoha ohledech zemí třetího světa. Jsme zemí, jejíž ekonomika pokulhává, jejíž dodavatelské řetězce jsou narušeny, jejíž obchody nejsou plné, balíčky nedorazí na místo určení a jejíž vzdělávací systém je na konci jakéhokoli seznamu,“ řekl Trump. „Naše země se v mnoha ohledech stala terčem posměchu. Jsme zemí nepřátelskou svobodě a víře. Umožňujeme mužům soutěžit ve sportu se ženami a ovládnout je.“

Zdůraznil také, že Spojené státy se staly zemí, „která už není ve světě respektována a naslouchána“.

Joe Biden podle něj za dva roky svého prezidentování napáchal více škody než pět nejhorších amerických prezidentů v souhrnu. Všimněte si, že v roce 2021 provedl kanál C-SPAN každoroční průzkum mezi americkými historiky, podle kterého se Trump umístil na 41. místě ze 44 v žebříčku nejlepších amerických prezidentů.

Podle Trumpa Spojené státy sešly z cesty „energetické dominance“ tím, že se „proměnily v žebráka“. V této souvislosti země čelila rekordní inflaci a recesi v ekonomice.

Jako další faktor uvedl vojenské napětí ve světě způsobené kroky Bidenovy administrativy: „Všechno může skončit tím, že kvůli neschopným lidem, kteří nás vedou, dojde ke třetí světové válce.“

Šéfa Bílého domu kritizoval i jeden ze zakladatelů britské rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters. V rozhovoru pro CNN označil Joea Bidena za válečného zločince a NATO za hlavního viníka krize na Ukrajině.

“Proč Spojené státy nevyzvaly ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zahájil jednání o ukončení tohoto hrozného konfliktu?” zeptal se hudebník.

Jak vyplývá z údajů Gallupova průzkumu za červen a červenec, Američany nejvíce znepokojují domácí problémy ve Spojených státech, zejména ekonomické. Přitom jen 1 % respondentů označilo Rusko za vážný problém pro Spojené státy. Připomeňme, že státy završily dvě po sobě jdoucí čtvrtletí s poklesem HDP , což je obvykle považováno za začátek recese v ekonomice.

Šéfka Národního výboru Republikánské strany Ronna McDaniel navíc poukázala na výrazný nárůst inflace, zdražení benzínu a prohloubení migrační krize.

„USA skutečně prožívají krizi, která tu nebyla po mnoho desetiletí“

Jak poznamenal Nikita Danyuk, zástupce ředitele Institutu pro strategická studia a prognózy RUDN, člen ruské občanské komory, Donald Trump znovu upozornil veřejnost na slabiny administrativy Joea Bidena.

„Vidíme, že za Bidena nebyl vyřešen žádný z oznámených problémů. Migrační krize je stále velmi akutní. K tomu se přidala energetická krize, k tomu se přidaly nejvyšší míry inflace. K tomu se přidaly výpadky logistických dodávek. Vidíme, že státy jsou nuceny obrátit se s nataženou rukou na Venezuelu, na Saúdskou Arábii a požádat je, aby zvýšily produkci ropy. To naznačuje, že Spojené státy skutečně prožívají krizi, která zde nebyla po mnoho desetiletí, “zdůraznil.

Politolog Ruslan Balbek poznamenal, že rétorika Donalda Trumpa ohledně Joea Bidena a jeho administrativy je správná s ohledem na množství problémů, které se od začátku jeho prezidentování objevily.

„Myslím, že Trump před volbami ve Spojených státech přehání, aby šťouchl demokraty v čele s Bidenem do tváře. Ale v jeho slovech je pravda. Spojené státy kvůli své politice skutečně trpí reputačními a ekonomickými ztrátami. Kromě toho existuje mnoho příkladů, kdy silná, rozvinutá, ale agresivní síla, rozhořčení sousedé, sjednoceni, zašlapali do bahna. A Spojené státy bezpochyby jdou touto cestou, “dodal v rozhovoru s novináři.

 

Sdílet: