Jak řekl velitel americké Třetí flotily, dříve se věnovali pouze cvičením, nyní však měli za úkol zvýšit aktivitu a být připraveni pracovat jako centrum námořních operací. Autor článku v The National Interest vysvětluje, že je to kvůli hrozbám, které přicházejí z Ruska a Číny.

Třetí flotila amerického námořnictva dostala nové funkce v indicko-pacifické oblasti, kterou diktuje rostoucí hrozba z Ruska a Číny, píše The National Interest. Před pěti nebo šesti lety se Třetí flotila zabývala především cvičeními a nyní se zapojila do skutečných operačních úkolů, řekl Michael Boyle, velitel této flotily.

Tato jednotka podle něj sleduje veškeré operace a pohyby, to znamená, že pokud se Rusko rozhodne poslat do tohoto regionu ponorky nebo lodě, budou sledovány. Na Rusko je přitom samostatně zaměřena další, sedmá flotila amerického námořnictva.

Přestože jsou USA a Austrálie dlouholetými spojenci, Washington v posledních letech podnikl kroky k ještě většímu prohloubení vztahu. Kromě smlouvy o spolupráci trvale nasazuje v Austrálii jak námořnictvo, tak letectvo.

Třetí flotile bylo také řečeno, aby cvičila, aby byla připravena pracovat jako ústřední bod námořních operací. Jak poznamenává autor článku, Spojené státy a jejich spojenci se aktivně připravují na válku. A jednou z cest je cvičení Pacific Rim. Od 70. let se konají každé dva roky a účastní se jich mnoho zemí regionu. Ale v posledních letech jejich význam vzrostl, vzhledem k hrozbě z Číny, poznamenává autor článku.

„ V Pacifiku hodně cvičíme, připravujeme se na válku, která se může stát za pět let, za deset, za třicet let. Nyní však neprobíhá žádné aktivní nepřátelství. Naše velitelství je do určité míry organizováno jako velitelství v době míru. A za posledních pár let došlo v této věci ke změnám, “ cituje Michael Boyle The National Interest.