12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Varování ruskému Presidentovi Vladimírovi Putinovi

Na internetu se objevilo krátké video, které nahrála bulharská novinářka Diljana Gajtandžieva. Diljana je prvotřídní profesionál, která své zprávy zakládá na velice důkladném výzkumu a neváhá veškeré podklady předložit čtenářům. Snad kvůli tomu je její internetová stránka denně, bez jediného vynechání, napadána hackery již celé tři roky.

Skrze toto video vydává Dilyana varování ruskému Presidentovi Vladimírovi Putinovi, kterého zřejmě považuje za ohroženého tím, že má kolem sebe samé zrádce. Snad jediný upřímný člověk v jeho okruhu je prý Ramzan Kadyrov, hlavní představitel Čečenské republiky. Tomu byl svěřen seznam těch, kteří nejsou hodni Putinovy důvěry.

Tyto informace získala od nejmenovaného reportéra, který pracoval pro vyšetřující skupinu Bellingcat. Bellingcat byla založená britským Ministerstvem zahraničí a zdá se, že je její činnost není příliš etická. Informátor, který pro Bellingcat pracoval, odešel po jisté špionážní aféře, ve které byla stránka Bellingcat zapletena. Tento člověk říká, že Bellingcat měl vždycky ty nejnovější a přesné informace z Ruska, právě od těchto zrádců.

Diljana potvrzuje tuto zprávu Presidentu Putinovi několika důkazy svých znalostí celého problému. Postupně prošetřovala 350 diplomatických letů, které doručovaly zbraně teroristům v Syrii, v Iráku, v Jemenu a v Africe. Tyto lety provozovala azerbajdžanská letecká společnost „Silk Way Airlines.“ Před čtyřmi roky vydala zprávu o amerických biolaboratořích, placených Pentagonem, které jsou rozmístěny ve 25 zemích světa. Na příklad, Lugar Center v Gruzii pracovalo již od r. 2014 na vývoji koronavirů pro Ameriku. Kontakt s Amerikou byl udržován pomocí diplomatických představitelů, kteří jezdili do hlídaného prostoru těchto laboratoří v diplomatických autech.

Ve videu je záběr, kde Diljana osloví jednoho z těchto lidí a vyslýchá ho.

Jako válečná novinářka dokumentovala nezákonný prodej zbraní a jejich pašování, ve kterém byly zapleteny i vládní představitelé Bulharska a Srbska. Srbsko dokonce dovolilo Pentagonu a Britům nakupovat zbraně bez uvedení koncového uživatele. Tyto zbraně pak mohly být dodány komukoliv na světě, včetně těch nejzarputilejších teroristů. Některé ze srbských zbraní a srbské munice byly spatřeny v islámském státě Jemenu a také na Ukrajině. Takže Srbsko hrálo dvojitou hru: navenek tvrdili, že Ukrajincům zbraně nedodávají a ve skutečnosti je bohatě zásobovali. Ve videu jsou ukázky použití srbské munice na Ukrajině.

Diljana zní naprosto přesvědčivě. Je to zjevně upřímná a velice odvážná mladá žena, která zkouší varovat ruského presidenta před zrádci v jeho vládě. Stejně tak to ale může být nastaveno, s použitím vážné a upřímné osoby, ať už s jejím vědomím, nebo bez něho, a zmíněný seznam, který měl být předán Kadyrovi může být seznam Putinových věrných.

Záležitosti tohoto druhu je nutné dobře prozkoumat, než je učiněno rozhodnutí, které většinou nelze odvolat a škody, která napáchá, nelze napravit.

Jane Kaufman, 5. srpna 2022

 

Sdílet: