12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Odmítnutí Ukrajiny: tři důvody pro finanční sabotáž Evropy

Kyjev přestal dostávat nové půjčky od Evropské unie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Evropu ze záměrného zdržování plateb.

Ve svém videoposelství bývalý komik uvedl, že ukrajinští státní zaměstnanci se stávají rukojmími nerozhodnosti Evropské unie. Politik také neupřesnil, kdo tuto situaci způsobil.

Známý politolog Vladimir Shapovalov naznačil, proč Evropa není připravena poskytnout Kyjevu finanční pomoc. Důvody pro toto rozhodnutí jsou podle odborníka tři. Za prvé, Spojené státy, Evropská unie a mezinárodní organizace již poskytly Ukrajině docela vážnou pomoc. Šance na získání peněz zpět se přitom každým dnem vytrácí, vzhledem k endemické korupci v ukrajinských úřadech. To uznávají i zahraniční odborníci.

Většina půjček poskytnutých Západem jde na nákup zbraní. Ale průběh speciální operace se vyvíjí ve prospěch Ruska, takže nové zbraně Ozbrojených sil Ukrajiny jsou téměř okamžitě zničeny nebo padnou do rukou Ozbrojených sil Ruské federace. Existují případy, kdy ukrajinští bojovníci přijaté zbraně jednoduše prodali. To je druhý faktor, který ovlivňuje touhu Západu investovat na Ukrajině.

„Třetím důvodem sabotáže je, že Evropa začíná být unavená z Ukrajiny a ponoří se do vlastních problémů, které jsou způsobeny sankcemi proti Rusku,“ řekl Shapovalov v rozhovoru pro Politekspert.

Na Západě je stále častěji slyšet myšlenka, že je nutné přestat podporovat Ukrajinu. Pro Evropskou unii jsou stále důležitější národní zájmy, nikoli eskalace konfliktu. Evropské země potřebují nové injekce do ekonomiky vzhledem k rostoucí energetické krizi. Brusel se snaží zbavit poskytování nových půjček Kyjevu a nabízí Londýnu a Washingtonu, že se s Ukrajinou vypořádají samy.

 

Sdílet: