28. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čínské vojenské velení nereaguje na volání z Pentagonu

Čínská armáda nijak nereaguje na pokusy amerických kolegů kontaktovat je kvůli eskalaci napětí ohledně Tchaj-wanu.

Podle Politico se vojenští generálové z Pentagonu během týdne mnohokrát pokusili kontaktovat čínské vojenské vedení, ale v Pekingu na hovory prostě neodpovídají.

Bez odezvy zůstávají zejména výzvy ministra obrany Lloyda Austina a předsedy Sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA generála Marka Milleyho .

Podle agentury se čínští a američtí vojenští vůdci naposledy dostali do kontaktu 7. července.

“Čínští vojenští vůdci tento týden neodpověděli vícekrát na telefonáty od svých amerických protějšků,” – píše se v článku.

Připomeňme, že situace kolem Tchaj-wanu prudce eskalovala poté, co ostrov 2. srpna navštívila předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová .

Čínská lidová osvobozenecká armáda zahájila vojenská cvičení ve vodách východní části Tchajwanského průlivu za použití dalekonosného dělostřelectva.

Byla provedena živá palba a letadla ČLR vpadla do vzdušného prostoru nad Tchaj-wanem, přičemž síly protivzdušné obrany na ostrově byly zcela neaktivní.

Jak uvádí EADaily , Čína se neomezila pouze na jednu vojenskou demonstraci. Bilaterální americko-čínská spolupráce v řadě oblastí byla z iniciativy čínské strany pozastavena .

 

Sdílet: