15. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Eva Bartlett: Ukrajina vybombardovala doněcký hotel plný novinářů

Ve čtvrtek v 10:13 začala Ukrajina ostřelovat centrální Doněck. Během deseti minut se ozvalo pět silných výbuchů. Poslední exploze rozbila přízemní sklo mého hotelu, včetně obývacího pokoje – kde se novináři často scházejí před a poté, co jdou ven podávat reportáže – a vestibulu. Asi před minutou jsem prošla tím druhým. Asistent kameramana, který tam byl v době páté exploze, utrpěl otřes mozku silou výbuchu.

Žena, která šla před budovou, byla zabita, stejně jako nejméně čtyři další, včetně dítěte. Kanály Doněckého telegramu jsou plné videí, která pořídili místní obyvatelé, o mrtvých, zraněných a škodách a o lidech zasažených žalem. Jeden takový těžko sledovatelný příspěvek v Telegramu (varování: hrůzné záběry) představuje muže v šoku z příšerného pohledu na těla jeho zavražděné manželky a vnuka na ulici dva bloky od hotelu.

Celkový počet zraněných stále není znám, jak píšu. Podle prvních odhadů jich bylo nejméně deset, mezi nimi dva pracovníci záchranné služby: záchranář a lékař.

Při čtení zpráv si můžete dovolit luxus grafických varování a možnost nedívat se na obrázky a videa masakru, ke kterému došlo dnes, stejně jako za posledních osm let ukrajinské války na Donbasu. Lidé zde na zemi nedostanou varování ani volbu, zda uvidí zohavené ostatky milovaného nebo cizího člověka. Jakkoli je nepříjemné vidět takové záběry, je třeba je ukázat, pokud má svět znát pravdu o tom, co se děje na Donbasu, dát hlas místním, zabitým a terorizovaným ukrajinskými silami, jak se západní korporátní média dívají jinde. nebo tyto zločiny kryje. 

Chronologie bombového útoku

Když začalo ostřelování, byla jsem ve svém pokoji a upravovala jsem záběry z předchozího dne – z následků dalšího ostřelování doněcké čtvrti. Z většiny západních médií byste to nepoznali, ale výbuchy jsou zde tak běžné, že jsem o výbuchu moc nepřemýšlela, kromě toho, že byl hlasitější než obvykle a autoalarmy se spustily.

O sedm minut později další exploze, mnohem hlasitější a mnohem blíž. Z okna bylo vidět kouř stoupající na sever, asi 200 metrů daleko. Bylo by to přímo u opery, kde začínal pohřební obřad za včera zabitou plukovnici Doněcké lidové republiky (DPR) Olgu Kachuru.

O minutu později mě další hlasitý výbuch poslal na útěk z místnosti, která mířila směrem k přicházejícímu dělostřelectvu. Naštěstí jedinou škodou bylo rozbité okno.

V přízemí se novináři, kteří byli v hotelu, a další, kteří byli venku připraveni jít hlásit ven, ukryli prozatím na chodbě, připraveni utéct do sklepa, kdyby se situace vyhrotila.

Jeden mi řekl, že se připravoval na natáčení a byl asi 10 metrů od místa, kde zasáhla poslední střela. “Věřím, že se snažili zaměřit pohřeb.” A také novináře,“ řekl. Řekl také, že venku byla žena, která přišla o nohu, a že už je pravděpodobně mrtvá.

Dalo by se předpokládat, že jediným zamýšleným cílem kyjevských sil byla pohřební obřad plukovníka Kachurové, jejímž cílem bylo možná vyslat zprávu armádě DLR a civilistům, kteří ji podporují. I když by to bylo samo o sobě hrozné, je pravděpodobné, že hotel ubytovaný novináři nebyl jen „vedlejší škodou“. 

Ukrajina běžně pronásleduje, cenzuruje, vězní , mučí a zaměřuje se na  pracovníky médií, čímž nás zařazuje na seznamy vražd .

Kyjevské síly vědí, že v tomto hotelu pobývá mnoho novinářů pro jeho centrální polohu a silnou wifi. Mnozí často dělají své živé zprávy mimo hotel. A ti, kteří zde zůstali, stejně jako v jiných centrálních doněckých čtvrtích, hlasitě hlásili o tom, jak Ukrajina v poslední době zasypala Doněck zákeřnými, mezinárodně zakázanými „motýlími“ protipěchotními minami – poslední, dodnes na seznamu Kyjevské válečné zločiny. Tyto výbušniny jsou navrženy tak, aby trhaly chodidla a nohy, a Ukrajina opakovaně odpalovala rakety, které je obsahovaly, a záměrně je shazovala na civilní oblasti v Doněcku a dalších městech Donbasu.

Poté, co dnes v centru Doněcka zazněly exploze, na místo dorazila záchranná služba a po období klidu vyjeli novináři dokumentovat škody a mrtvé. Žena, o které mi bylo řečeno, ležela v tratolišti krve, pokrytá něčím, co vypadalo jako záclona z jednoho z rozbitých oken.

Klid netrval dlouho. Ukrajina brzy obnovila ostřelování a novináři venku běželi zpět dovnitř, když jsme absolvovali další čtyři útoky. „Je to jako běžná věc, natočíš jedno místo a natočíš to znovu. Takže právě teď jsme uprostřed toho procesu,“ řekl srbský muž poblíž mě. Šéf místního ústředí záchranné služby mi řekl, že Kyjev také provádí trojité údery, nejen dvojité.

Ukrajina prý při dnešním útoku použila zbraně ráže 155 mm standardu NATO. Pokud je to pravda, jedná se o další příklad Ukrajiny, která používá zbraně dodané Západem k vraždění a mrzačení civilistů v Doněcké a Luganské lidové republice.

Pokud by je chtěl Kyjev bombardováním hotelu plného novinářů zastrašit od podávání zpráv o válečných zločinech Ukrajiny, nebude to fungovat. Většina novinářů, kteří zde referují ze země, to dělá proto, že na rozdíl od krokodýlích slz Západu kvůli konfliktům, které vytvářejí, nám skutečně záleží na životech zdejších lidí.

Eva Bartlett je kanadská nezávislá novinářka. Strávila léta v terénu a pokrývala konfliktní zóny na Blízkém východě, zejména v Sýrii a Palestině (kde žila téměř čtyři roky). 

 

Sdílet: