28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Německá válečná ofenzíva: Vláda schválila 100 samohybných houfnic pro Ukrajinu

Podle zpráv médií německá vláda schválila prodej 100 samohybných houfnic Ukrajině. Už tak masivní dodávky zbraní se tak mnohonásobně znásobují. Mluvčí ministerstva hospodářství vyčíslil náklady na houfnice na 1,7 miliardy eur. Berlín zatím do Kyjeva dodal zbraně v hodnotě 600 milionů eur.

Obrovská dohoda byla připravena v zákulisí před dvěma týdny. Podle informací Der Spiegel udělilo ministerstvo hospodářství pod vedením Roberta Habecka (Zelení) 13. července německé zbrojařské firmě Krauss-Maffei Wegmann (KMW) povolení k výrobě samohybných houfnic. KMW podala odpovídající žádost jen dva dny předtím. V KMW by „výroba zbraňových systémů měla začít okamžitě“.

Dodávka houfnic se přímo týká eskalace zástupné války NATO proti Rusku na Ukrajině a jejího vedení po dlouhou dobu. „Výroba všech houfnic pravděpodobně potrvá několik let, jde tedy především o dlouhodobé posílení ukrajinské armády,“ komentuje Der Spiegel . Na frontě však již hrály důležitou roli již dodané (zbraňové) jednotky.

Zpráva na oficiálních stránkách Bundeswehru chválí účinnost houfnic. „Tam, kde se používají regionálně, [zvyšují] bojovou hodnotu ukrajinských ozbrojených sil svým dostřelem, bojovou účinností, taktickými schopnostmi a také moderní municí,“ citovala armáda jistého plukovníka Dietmara Felbera, který ukrajinské vojáky v Idar-Oberstein cvičí k zacházení s houfnicemi.

Celá zpráva zdůrazňuje ústřední a aktivní roli Bundeswehru ve válce na Ukrajině. Při výcviku ukrajinských vojáků „jeli na plný plyn“ a nyní jsou na frontě ukrajinští dělostřelci, které jsem vycvičil, chlubí se Felber. “Máme spojení v tímto praporem.” Byli v boji od začátku a jsou v boji úspěšní.“ To dává „pocit zadostiučinění a především hrdosti“.

Prohlášení jako tato dávají jasně najevo, k jaké militaristické a zločinecké tradici se vládnoucí třída opět přiklání. 81 let po ničivé válce Wehrmachtu proti Sovětskému svazu se německá armáda a politici znovu těší ze smrti ruských a ukrajinských vojáků. Podle zpráv z médií umírají na frontě každý den kvůli dělostřelecké palbě stovky lidí. A přesto vládnoucí třída nadále rozšiřuje svou vojenskou podporu prozápadnímu režimu v Kyjevě.

Ministerstvo obrany ve středu na Twitteru oznámilo, že podpoří Ukrajinu „dodávkou dalších těžkých zbraní, munice a výcvikem v Německu“. Na Ukrajinu již dorazilo deset samohybných houfnic 2000, tři vícenásobné raketomety Mars II a pět protiletadlových děl Gepard. “Další materiál bude brzy následovat.”

Podle stále rostoucího přehledu spolkové vlády o „německých smrtících a nesmrticích vojenských podpůrných službách pro Ukrajinu“ došlo v posledních dnech k dodatečné dodávce „33 obrněných transportérů M113 s výzbrojí“. Od začátku týdne byly do sekce “Podpůrné služby v přípravě/implementaci” přidány tyto položky:

  • 21 obrněných transportérů M113 s výzbrojí
  • 25 protiletadlových tanků GEPARD včetně cca 6000 nábojů protiletadlové munice
  • 10 vozidel HMMWV (8x nosič pozemního radaru, 2x nosič rušičky/dronu)
  • 200 nákladních užitkových vozů
  • 4 protidronové systémy

Válečné cíle spojené s dodávkami zbraní jsou jasné. NATO a federální vláda sledují cíl pokračovat ve válce až do vojenské porážky Ruska. “Podporujeme Ukrajinu – dokud tuto podporu potřebuje: ekonomicky, humanitárně, finančně a prostřednictvím dodávek zbraní,” napsal nedávno spolkový kancléř Olaf Scholz v článku pro Frankfurter Allgemeine Zeitung .

Už v první a druhé světové válce sledovala vládnoucí třída cíl podrobit si Rusko a také ovládnout Ukrajinu, která byla tehdy součástí Sovětského svazu. Nyní chce být znovu v popředí, pokud jde o rozdělování a drancování na zdroje bohaté a geostrategicky centrální regiony Eurasie.

Za tímto účelem Berlín nejen zaplavuje Ukrajinu zbraněmi, ale také systematicky pracuje na rozšíření svého vojenského vlivu po celé východní Evropě. Začátkem tohoto týdne navštívila ministryně zahraničí Annalena Baerbock (Zelení) Českou republiku a Slovensko. V Bratislavě ujistila svého slovenského protějšku Ivana Korčoka, že tam budou dlouhodobě umístěni němečtí vojáci a protiletadlové rakety. “Patrioti tu zůstanou tak dlouho, jak je tady budete potřebovat,” řekla. Přítomnost německé armády ve východní Evropě „není záblesk“.

V českém hlavním městě Praze Baerbock oznámila, že jednání mezi Německem a Českou republikou o takzvané výměně obrněných prstenů na podporu Ukrajiny se blíží ke konci. Berlín se již v květnu dohodl s Prahou, že poskytne české armádě 15 německých hlavních bojových tanků Leopard 2 pro dodávku 20 tanků sovětské výroby do Kyjeva.

Podle informací Luftwaffe byly ve středu na estonskou leteckou základnu v Ämari přemístěny čtyři stíhačky Eurofighter z letky taktického letectva 71 „Richthofen“ z Wittmundu a jeden eurofighter z letky taktického letectva 31 „Boelke“ z Nörvenichu. Od 1. srpna převezmou na devět měsíců tzv. Baltic Air Policing, tedy sledování vzdušného prostoru NATO v pobaltských státech. Pro Bundeswehr jde o první podobnou operaci od začátku ukrajinské války.

Německá vojenská přítomnost ve východní Evropě – další bojové jednotky jsou rozmístěny v Litvě a Rumunsku – zvyšuje nebezpečí přímé války s jadernou velmocí Ruskem. Bundeswehr přitom primárně využívá dodávky zbraní do Kyjeva k nastartování vlastního zbrojního průmyslu. Tytéž korporace si mnou krvavé ruce, které již hrály ústřední roli v nacistické válečné ekonomice a během velmi krátké doby vyzbrojily Wehrmacht pro druhou světovou válku.

Společnost KMW, která staví tankové houfnice, působila v období národního socialismu pod názvem Krauss-Maffei. Podle Wikipedie byli během nacistické diktatury nuceni vykonávat nucené práce kromě takzvaných „východních dělníků“ i váleční zajatci a vězni z koncentračních táborů z více než 400 táborů a ubytovacích zařízení v oblasti velkého Mnichova. V roce 1938 byl rozšířen areál o rozloze 60 hektarů v Mnichově-Allachu. Sídlo společnosti je tam dodnes.

Zbrojařský gigant Rheinmetall, který má dodávat KMW díly jako podvozky tankových houfnic, vykořisťoval ve Třetí říši také tisíce nuceně nasazených a sehrál klíčovou roli při přezbrojování. Pod svým tehdejším názvem Rheinmetall-Borsig byla skupina součástí státní Reichswerke Hermanna Göringa a byla tak přímo začleněna do plánovaných válečných příprav.

I dnes probíhá upgrade podle plánu. Federální vláda využila Putinovu reakční invazi na Ukrajinu, kterou vyvolalo obklíčení NATO, k zahájení největšího programu přezbrojení od dob Hitlera. Pouhé tři dny po začátku války Scholz oznámil vytvoření „zvláštního fondu Bundeswehru“ v Bundestagu v hodnotě 100 miliard eur. Primárně se používá k realizaci „velkých národních projektů“.

Od schůzky došlo k masivnímu posílení zbrojařských firem a jeden zbrojní obchod následuje druhý. Po rozhodnutí pořídit si desítky stealth bombardérů F-35 schopných jaderných zbraní – prodej za 8,4 miliardy dolarů včera schválila americká vláda – následoval plán na vybudování národního systému protiraketové obrany . Nyní přicházejí na řadu tanky a válečné lodě.

V polovině července Rheinmetall oznámil, že ministerstvo obrany objedná 111 bojových vozidel pěchoty Puma. Zakázka, která má být dokončena v září, je součástí komplexního přezbrojení pozemních sil. Nakonec by počet “Pumy” mohl být ještě vyšší, naznačila ministryně obrany Christine Lambrechtová (SPD). O konečném počtu se rozhodne, „až bude pevná struktura armády“.

V červenci také federální vláda získala insolventní loděnici MV v Meklenbursku-Předním Pomořansku. „Pro ministerstvo obrany a německé ozbrojené síly je to významný krok ke zlepšení operační připravenosti námořnictva,“ uvádí oficiální tisková zpráva ministerstva obrany ze 7. července.

Lambrecht mluví o „historickém dni“. Koupí loděnice „federální vláda vstupuje na nové území“ a „výzvy“ jsou dobře známé. Na začátku svého funkčního období ale řekla, že existují „tlusté desky k provrtání“. A jedním z nich je „špatná materiální operační připravenost Bundeswehru. Zejména v námořnictvu.“ Ale nyní by „nedostatek kapacity a dlouhé nečinnosti […] měly být minulostí“.

To vše je varovným signálem. Pokud si ale vládnoucí třída myslí, že po svých strašlivých zločinech ve dvou světových válkách může znovu nasměrovat veškerý hospodářský a společenský život k válce, mýlí se. Mezi dělníky a mládeží, kteří nesou všechny náklady militarismu, roste odpor – prostřednictvím raketově rostoucích cen, sociálních škrtů, ničení jejich demokratických práv a být jako potrava pro děla v první linii.

ZDROJ

 

Sdílet: