5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Je to tady, kreditní karta, která zaznamenává vaše emise CO₂

Pamatujete si, když se tomu říkalo konspirační teorie?

Představte si, že stojíte u pokladny v obchodě s potravinami, kde jste si koupili pěkný steak k večeři. Saháte po kreditní kartě, abyste zaplatili, ale k vašemu překvapení je nákup odmítnut.

Ukázalo se, že jste překročili svůj měsíční limit CO₂ a nemůžete si ten steak koupit. Jediné, co musíte udělat, je vrátit šťavnatý steak zpět a získat pytel kousnutí od brouků.

Zdá se vám to přitažené za vlasy? No to by nemělo.

Protože ve Švédsku nyní existuje kreditní karta, která zaznamenává emise CO2 ze všech vašich nákupů, a pokud překročíte limit CO2, karta vám zablokuje další nákupy.
Ano, čtete správně. Kreditní karta, která zaznamenává vaše uhlíkové emise. Teď je tady.

Karta se jmenuje DO Black a byla vyvinuta švédskou společností Doconomy ve spolupráci s Mastercard, která je také spolumajitelem společnosti.

DO Black nejen pomáhá uživatelům sledovat a měřit emise uhlíku spojené s jejich nákupy, ale také omezuje dopad jejich výdajů na klima.

Nyní tedy máme kreditní kartu, která odrazuje lidi od nákupu věcí ne na základě peněz, které mají, ale na základě uhlíkových emisí, které jejich nákupy způsobily.

Všichni si musíme uvědomit naléhavost situace a rychle přejít k zodpovědnější spotřebě. S DO Black už nejsou žádné výmluvy. Prostřednictvím naší spolupráce s UNFCCC a Mastercard umožní DO lidem přispět svým dílem ke splnění cílů snížení uhlíku pro rok 2030 a dále,“ řekla Nathalie Green, generální ředitelka Doconomy.

A samozřejmě je na palubě i OSN, protože sekretariát OSN pro změnu klimatu (UNFCCC) s potěšením vítá tuto iniciativu“.

Přečtěte si, co na to říká Erik Gutwasser, šéf regionu Severního a Baltského moře a Mastercard.

Pro udržitelnější způsob života jsou zapotřebí radikální změny,“ řekl.

Tato kreditní karta je zatím stále dobrovolná. Ale jak dlouho bude trvat, než budou vlády vyžadovat, aby všechny kreditní karty sledovaly vaše uhlíkové emise? Asi ne moc dlouho…

 

Sdílet: