2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina se chce stát „zkušebním polem“ pro nové zbraně NATO

Ukrajinský ministr obrany nabízí Ukrajinu jako „zkušební prostor“ pro zbraně NATO

Oleksii Reznikov řekl, že Ukrajina „vyzve výrobce zbraní, aby zde otestovali nové produkty“.

Ukrajinský ministr obrany Oleksii Reznikov otevřeně nabídl Ukrajinu jako testovací místo pro zbraně NATO proti Rusku v úterním online rozhovoru s ředitelem Eurasia Center Atlantické rady.

Reznikov řekl, že Ukrajina je „v podstatě testovacím místem“ pro moderní zbraně, které USA a jejich spojenci do země dodávají. “Mnoho zbraní se nyní testuje v reálných podmínkách boje proti ruské armádě, která sama disponuje četnými moderními systémy,” řekl.

Ukrajinský vojenský velitel učinil nabídku v obnovených námluvách na další západní zbraně. “Máme zájem o testování moderních systémů v boji proti nepříteli a zveme výrobce zbraní, aby zde nové produkty otestovali,” řekl.

Zbraňovým systémem, který je na bojišti na Ukrajině použit poprvé, je polský dělostřelecký systém Krab, který byl dodán z Varšavy. „Myslím, že je to dobrá příležitost pro naše partnery v Polsku, ve Spojených státech, Francii nebo Německu otestovat zařízení. Dejte nám tedy nástroje. Dokončíme práci a budete mít všechny nové informace,“ řekl Reznikov.

Západní reakce na válku na Ukrajině byla požehnáním pro americké výrobce zbraní, kteří pokračovali v dodávkách zbraní do válečné zóny, budovali zásoby NATO a prodávali zbraně evropským zemím, které se rozhodly použít jejich zbraně.

Kyjev požadoval pokročilejší zbraně, než dodávali dříve, včetně stíhaček F-15 a F-16. Ukrajinští piloti by potřebovali výcvik, aby mohli létat s americkými letadly, a sněmovní verze zákona o povolení k národní obraně vyčleňuje na tento výcvik 100 milionů dolarů, i když ještě nebyl dokončen rozsáhlý účet výdajů.

ZDROJ

 

Sdílet: