29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Moskva žádá uzavření Židovské agentury v Rusku – Izrael protestuje

Vztahy mezi Izraelem a Ruskem se od ukrajinské války dostaly na dno. Ruské ministerstvo spravedlnosti nyní požádalo o uzavření kanceláře „Židovské agentury pro Izrael“ v Rusku.

Ruské ministerstvo spravedlnosti požádalo o rozpuštění úřadu “Židovské agentury pro Izrael” v Rusku, uvádí Times of Israel s odkazem na tiskovou agenturu RIA Novosti ve čtvrtek odpoledne.

Ruská vláda nedávno v dopise informovala „Židovskou agenturu pro Izrael“, že její aktivity v zemi porušují ruské zákony, a proto musí být zastaveny. Rusko obvinilo organizaci ze shromažďování nezákonných informací o ruských občanech. V dopise se uvádí, že toto chování porušuje ruské zákony na ochranu údajů a že agentura v Rusku musí být odpovídajícím způsobem uzavřena.

Ministerstvo zahraničí v Izraeli se prý nyní jménem Židovské agentury vložilo do sporu mezi organizací a ruskou vládou, uvedl ve čtvrtek zdroj obeznámený se záležitostí. Byl to první takový přímý pokus vlády Tel Avivu od doby, kdy Moskva pohrozila zastavením činnosti Židovské agentury v Rusku.

Minulý měsíc Židovská agentura, která je zodpovědná za podporu a vedení židovské emigrace z celého světa do Izraele, obdržela dopis od ruských úřadů, ve kterém vznesly řadu požadavků na agenturu a vyhrožovaly právními kroky, pokud by židovská organizace nechtěl dělat žádné úpravy.

Ačkoli Rusko konkrétně nepohrozilo zastavením aktivit Židovské agentury v zemi, schopnost organizace tam působit by byla vážně omezena, pokud by dodržela moskevské „ultimátum“, uvedl Times of Israel .

Vztahy mezi Moskvou a Tel Avivem se postupně zhoršovaly v důsledku ukrajinské války, zejména poté, co Izrael odsoudil ruskou speciální operaci na Ukrajině.

Podle Walla , izraelského zpravodajského kanálu, se izraelský velvyslanec v Rusku Alexander Ben Zvi minulý týden setkal s náměstkem ruského ministra zahraničí Michailem Bogdanovem . Na schůzce Bogdanov popřel, že by kroky proti Židovské agentuře byly formou diplomatické odvety poté, co se Tel Aviv ve válce na Ukrajině postavil na stranu Kyjeva.

 

Sdílet: