28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Masivní protesty rolníků v Nizozemsku se šíří – policie a armáda reagují podrážděně

Nizozemsko v současnosti zažívá masivní protesty. Farmáři demonstrují proti vládním plánům na snížení emisí oxidů dusíku a amoniaku. Distribuční centra několika řetězců supermarketů byla zablokována. Mezitím se přidali i rybáři.

Nizozemsko si neodpočine a nadále zažívá působivé masové protesty postižených farmářů po celé zemi. Demonstrace jsou namířeny proti vládním plánům uzákonit kvóty na snížení emisí oxidů dusíku a amoniaku v zemědělství. Podle vládních propočtů by tato kvóta mohla okamžitě vést ke konci zhruba 30 procent chovů hospodářských zvířat.

Poté, co vyšlo najevo, že protesty mají být rozšířeny tak, aby zahrnovaly blokování letišť, přístavů a ​​distribučních center potravinových diskontů, usoudila nizozemská vláda nasadit i vojenská vozidla. Tento příspěvek na Twitteru informuje:

” Nizozemsko používá obrněná vozidla proti farmářům, kteří plánují v pondělí zablokovat tamní letiště, přístavy a distribuční centra. Mohou být také mobilizovány armádní nákladní vozy. “

Protesty získávají velkou podporu od podporujícího obyvatelstva, jak ukazuje video z tohoto víkendu z nizozemského města Eindhoven: 

“Tisíce demonstrantů v Eindhovenu dnes podporují farmáře.”

Větší dopad, zejména na policii a armádu, měly blokádní akce v areálech distribučních center několika řetězců supermarketů. Jumbo ve Veghel (provincie Noord-Brabant), v Aldi v Groenlo (provincie Gelderland) a místo distribučního centra Lidl v Heerenveen (provincie Friesland)  byly ovlivněny :

” Holandsko na cestě k úplné paralýze. Desítky tisíc nizozemských farmářů všude blokují distribuční centra a silnice. “

Toto video ukazuje shrnutí velmi provokativních forem protestu, jako je zapalování balíků sena nebo vysypávání velkého množství kejdy před vládní zařízení:

Podle nizozemských médií se tamní rybáři na začátku týdne připojili k farmářům na protest proti vládním plánům na dusík. Přístav Lauwersoog v Groningenu byl zablokován loděmi . Akční skupina kutrových rybářů Eendracht maakt Kracht (EMK) ohlásila protesty i na dalších místech – například v IJmuiden v provincii Severní Holandsko, kde se nachází důležitý námořní přístav, a v Den Helder na pobřeží Severního moře. Solidarita není žádným překvapením, protože EMK a nizozemský rybářský svaz v polovině minulého měsíce oznámily, že se k protestu připojí.

Nizozemský národní deník AD uvádí:

” Plány kabinetu týkající se dusíku by také znamenaly, že rybolov u nizozemského pobřeží již brzy nebude možný. “

Mezitím  mezi  protestujícími farmáři, policií a státními úředníky dochází ke stále více konfrontacím: 

Nizozemská televizní stanice NOS  uvedla :

Nizozemská královská vojenská policie má jednotky a vybavení, aby zasáhla, když by chtěli farmáři zablokovat letiště. Ministerstvo obrany má připravené nákladní vozy, které odvezou zabavené traktory. Policie se také připravuje. “

 

Sdílet: