Světové ceny ropy by mohly dosáhnout neuvěřitelně vysoké úrovně 380 dolarů za barel, pokud Rusko zareaguje na sankce omezením produkce ropy, píše Daily Mail s odkazem na finanční experty.

Analytici z JPMorgan Chase se obávají, že takový „ vzlet do stratosféry “, který by téměř zčtyřnásobil současnou cenu barelu ropy, by mohl být vyvolán reakcí Moskvy na americké a evropské protiruské sankce.

Zejména podle expertů může Rusko v reakci na pokusy lídrů G7 omezit cenu ruské ropy na světovém trhu snížit denní produkci ropy o 5 milionů barelů, aniž by to výrazně poškodilo jeho ekonomiku.

Důsledky tak prudkého poklesu dodávek ropy by byly zničující jak pro globální trhy, tak pro spotřebitele.

JPMorgan varovala, že snížení denních dodávek ze strany Ruska o 3 miliony barelů by vytlačilo ceny ropy na přibližně 190 dolarů za barel, zatímco katastrofický scénář snížení denních dodávek o 5 milionů barelů by přinesl růst cen na 380 dolarů, uvádí článek.

„ Nejzřejmějším a nejpravděpodobnějším rizikem cenového stropu je to, že Rusko může odmítnout se na tom podílet a místo toho reagovat snížením vývozu ,“ říkají analytici. – Je pravděpodobné, že vláda může reagovat snížením výroby, aby poškodila Západ. Napětí na světovém trhu s ropou jsou trumfy na straně Ruska .

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) vzrostla ruská těžba ropy v květnu na zhruba 10,55 milionu barelů denně, uvádí Daily Mail.