29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Do it Fiala style

Každému z nás se může velmi snadno stát, že takřka ze dne na den bude muset před veřejností obhajovat svoje akce a názory, přičemž toto riziko exponenciálně roste s tím, v jaké míře je sám veřejně činný. V takovém případě doporučuji k bližší pozornosti přístup pana předsedy vlády.

Na margo samotné Fialovy osoby. Předseda vlády neřídí nic. Pan Fiala je toliko projekt, něco jako biorobot, který za svou funkci vděčí tomu, že působí na lidi určitým způsobem. Nikoho na první dobrou nenapadne pana vysokoškolského profesora spojovat se zlodějnou, korupcí, klientelismem a podobnými procesy, které ale tvoří jádro operačního systému ODS, KDU-ČSL a TOP09. Fiala je jeden velký chodící fíkový list.

STAN na to jde trochu jinak než výše uvedené strany. Jednotliví soudruzi starostové ve STAN si povšimli relativních úspěchů kmotrů z konce devadesátek. Tento model, dnes už asi neudržitelný, v podstatě připomínal paralelní feudalismus. Každá oblast měla svého místodržícího, na Budějovicku to byl třeba Kníže Pavel, a ten udržoval početná spojení s oficiální státní správou a kanalizoval prostředky do těch správných rukou. Kdo měl nějaký záměr, který vyžadoval účast lokálních nebo státních autorit, dostavil se do jedné restaurace na Hluboké nad Vltavou, ohlásil se u pingla, počkal až Dlouhý dojí polévku a probral s ním konkrétní záměr tak, aby byl „nastaven“ správně a peníze tekly tam, kam mají. Těchto novodobých feudálů existovala celá síť a tato síť byla apolitická, tzn. feudál usiloval o dobré vztahy se všemi politickými stranami. Pokud bratr Kalousek má nyní nějaké kritické postřehy na téma STAN a uvádí, že je to něco jako lobbistická organizace, pak bratr Kalousek a jeho lidé obhospodařovali kvadrant mezi Bechyní a Příbramí právě tímto stylem.

Systém paralelního feudalismu měl svoje hranice. Problémy přinášela roztříštěnost, kdy si každý feudál na svém lénu kradl trochu odlišným způsobem a neschopnost dostatečně pružně ovládat zákonodárce a upravovat zákony ve prospěch neofeudalismu. Problém byl taky s úředníky, všichni věděli, že „tohle je Dlouhýho člověk“ a v okamžiku, kdy Babiš a bezpečnostní složky začaly pumpovat do úřadů svoje lidi, bylo to jako by někdo usekl feudálům hnát.

S příchodem Andreje Babiše se systém paralelního feudalismu zhroutil. Jednak jeho představitelé zestárli a ztratili drive, ale hlavně nedokázali konkurovat agresivní fúzi korporátu se státem. Babišovy firmy na ně občas útočily přímo (například si vyrobily monopol na těžbu dřeva nebo zpracování produktů zemědělské prvovýroby), někdy nepřímo. Z onehdá zásadní mocenské vrstvy feudálů se stala druhá liga, která se pakovala na cyklostezkách a šmelině s pozemky, ale skutečnej byznys šel kolem nich. Jejich systém rozkrádání veřejných rozpočtů se přežil, byl jen lokální a byl málo institucionální, z velké části stál na přátelských vazbách (například s policejními špičkami) a když došlo na lámání chleba, nebyl dost odolný. Spolek správných chlapců, co spolu chodí na hony a za kurvama prostě nemohl proti Babišově agrosocialismu obstát.

Hnutí STAN není nic jiného než inovace feudálního modelu, řekněme integrace „toho lepšího“ z Babišova modelu do feudálního modelu. Něco jako když automobilka nacpe starou techniku do nové karosérie a odstraní přitom pár zásadních designových chyb. Model, kterým STAN krade, je rozvíjen posledních zhruba 5 let, a nynější vládní prezence samozřejmě zlodějům ze STAN velmi pomohla. STAN vylepšili model devadesátkových feudálů v několika ohledech. Díky získání zákonodárné moci už je nezajímají úředníci, ti musejí jednat podle zákona a zákony jim vytvoří. Na rozdíl od feudálů, o kterých se vědělo široko daleko, zloději od starostů se naučili konspirovat. Jak správně konstatoval teplý mastermind Hlubuček, my neřídíme, co se bude dělat, ale kdo to bude dělat. Z modelu feudálů, kdy na první pohled bylo vidět, co je šméčko, odstranili tu „okatost“. Zda neofeudalismus je funkční nebo ne, to je otázka, ale každopádně byl nějakou dobu konkurenceschopný.

Zdá se vám to úlet? Vezměme si třeba novelu stavebního zákona. Jedná se o projekt Babišovy vlády, a také je to tříštivá střela velké ráže vypálená do řad STAN. Proto se tomu tak bránili a proto se teď tak snaží, aby to nevstoupilo v platnost. Tady kolem nás probíhá válka, že Donbas hadr.

Co neofeudálové podcenili? Existenci dalšího mocenského konceptu, který s sebou nesla ČSSD alias Česká strana Silových Složek a Donašečů. Ta zase stavěla na fúzi státního a bezpečnostního aparátu. Blbečkové ze STAN zjevně nepochopili, že jejich ekosystém je profízlovaný až hrůza. Když s nadšením čteme to odposlechové porno (které se vůbec v médiích nemělo objevit), jen málokoho napadne, že takto rozsáhlý materiál je možné získat jen díky (lepší by bylo použít „kvůli“) tomu, že okolí hlavních pachatelů bylo doslova přesyceno fízlí operativou. To by se nikdy nestalo bez spolupráce mnoha osob z jejich okolí. Někteří z „whistleblowerů“ se k tomu dokonce otevřeně hlásí, mně je jedno, jak si ten dotyčný anglicky říká, pro mne je to donašeč.

Pokud si tohle všechno Fiala neuvědomuje, tak to s ním musí být špatný.

Fialova reakce, totiž nekomentovat to a nechat to být, je správná.

Zde vidíme to, co odlišuje slušné lidi od toho zbytku. Fiala je předseda vlády a je za ní odpovědný. Svoji spoluodpovědnost nese také za projekt pětikoalice a myslím že dobře věděl, s jakými zmrdy to dává dohromady. Slušný člověk by se za takové situace omlouval a bránil.

Ne, já netušil, co to je za sráče.

Budu požadovat, aby všichni, co s podezřelými měli něco společného, složili poslanecký mandát a odešli z politiky.

Rozpustím koalici, protože necítím jistotu u strany, ve které korupce sahá do nejvyšších pater jejích struktur.

Vyměním ministra Rakušana, protože není myslitelné, aby předseda stejné strany vedl orgán, který vyšetřuje špičky jeho vlastní strany.

Co udělal Projekt Fiala? Promlčel to. Se zjevnou nechutí obětoval kontaminovaného Gazdíka a dal jasně najevo, že se už o tom komunikovat nebude. Dobře si uvědomil, že cokoli by řekl, by jen přikrmovalo celé téma, zatímco pokud bude mlčet, nasycení mediálního prostoru bude pracovat pro něj. Rozjedou se obvyklá témata, covid games a Ukrajina, inflace a médii řízené zdražování, a na nějaké zloděje se zapomene stejně rychle, jako se o nich hovořit začalo.

Projekt Fiala sám aproboval tento přístup, když z ničeho nic objevil ve svém „státnickém“ projevu, zahrnul obyvatelstvo obvyklými floskulemi a ani náznakem nezmínil, že jen tak BTW vládne společně se zločineckým spolkem.

Jak to bude dál? Pan Projekt zachránil svůj krk, může poděkovat svým mediálním poradcům, protože jim to vyšlo. Třeba takovej Prchal, tomu by dávno selhaly nervy a začal by nějaký hysterický protiútok, ale tohle byla naprosto precizní práce založená na využití inherentních vlastností prostředí. Mediální prostor je vždy konečný. To je důležitý poznatek. V každou chvíli je vždy víc témat než řádek na titulce Seznamu. Když do pajplajny nedohazujete další dílky, nebudou mít novináři z čeho skládačku stavět a najdou si něco jiného. K tomu všemu musí plnit plán v neustálém vyvádění nejširších vrstev z míry a popravdě řečeno, vyvedou někoho z míry informace, že nebe je modré, tráva je zelená a starostové kradou?

Může se to stát i komukoli z nás, a znám pár lidí, kteří přesně takto skončili ve svých veřejných funkcích. Když na ně něco vytáhli, a je jedno zda to byla pravda nebo ne, začali se bránit. Problém je, že většina lidí po čase a pod tlakem nezůstane u „uvádění na pravou míru“ a dříve nebo později řekne něco, co není pravda. Nebo slíbí něco, co nejde dodržet. A právě na tom ho uvaří, ne na tom počátečním, mnohdy zcela nepravdivém a vyfabulovaném obvinění. Zamotají se do toho, přestanou být důvěryhodní a odejdou s ostudou. Nic z toho se nestane, když to uděláte Fiala style.

Nicméně pro pana Projekta to ještě nekončí. Stejně zakuká. Možná to ustojí krátkodobě, ale střednědobě to pro něj nevypadá dobře. Starostové určitě nepřestanou krást jen proto, že zašili teplýho chovatele slepic. Z jejich pohledu je to colateral damage a když si hraješ se sirkama, tak se spálíš. Pořád ho to bude pronásledovat a nejsem si jistý, zda se to povede vymlčet znova. Další skandál STAN je jen otázkou času, viděl bych to na podzim.

Dlouhodobě je tady ještě jeden konkurenční mocenský koncept, který je velmi nebezpečný a nikdo ho nezkouší zastavit. Piráti jedou svůj program subverze demokratického zřízení, pumpují na klíčová místa svoje lidi a zatím se jim daří. Kruciální moment budou korespondenční volby. Průnik digitalizační agendy svěřené Pirátům s tímto zrůdným nikým nepotřebným nástrojem zajistí, že rizika spojená s volbami budou eliminována a nedojde ke zvolení nežádoucího lídra jako v Maďarsku.

Největší problém je, že 98% voličů je totálně blbých a mají zásadní problém si vyndat hlavu z prdele. Zejména u voličů koalice Spolu je to do očí bijící, protože všichni, kdo jen trochu ví, jak se věci mají, pochopila, že STAN je něco jako aktiv zlodějů a celostátní platforma pro to, co se až dosud dělo lokálně. Jenže měli zatemněno z té „porážky Babiše“ a teď to tedy mají i s bonusem.

D-FENS

 

Sdílet: