2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

The New York Times: Na Ukrajině tajně operují speciální jednotky řady zemí NATO

Pomoc Ukrajině poskytuje „skrytá síť komand a špionů“ Spojených států a jejich spojenců.

Speciální jednotky určené pro sabotážní a průzkumné operace (komanda) řady zemí NATO provádějí na území Ukrajiny tajné operace.  Informoval o tom v sobotu 25. června list The New York Times (NYT) s odvoláním na zdroje.

Jednotky speciálních sil několika zemí NATO tajně pracují na Ukrajině, říkají zdroje The New York Times.

Podle údajů uvedených v novinách na Ukrajině operují speciální jednotky ze Spojeného království, Francie, Kanady a Litvy a také zaměstnanci americké CIA.

Představitelé Ústřední zpravodajské služby USA (CIA), také nadále tajně pracují na Ukrajině, většinou v Kyjevě a shromažďují zpravodajské informace pro Washington.

Uvádí se, že koordinují zpravodajské aktivity a také otázky dodávek zbraní. Kromě toho cvičí ukrajinskou armádu. Článek uvádí, že nejsou blízko frontové linie a poskytují podporu z velitelství, uvádí TASS.

Připomínáme, že vedení Spojených států a NATO opakovaně prohlásilo, že se nechystají vyslat své vojáky na území Ukrajiny, ve snaze vyhnout se přímé konfrontaci s Ruskou federací.

Již dříve, 20. června, NYT zveřejnil materiál, jehož autoři vyjádřili nespokojenost s tím, že americká intervence v rusko-ukrajinském konfliktu jde nad rámec pomoci. Oficiální čísla naznačují, že Washington byl zapojen do atentátu na ruské vojenské představitele a také pomohl zasáhnout jednu z válečných lodí, uvedl analytik novin.

Ve stejné době napsal list The Washington Post s odvoláním na americké představitele, že Washington a jeho spojenci se připravují na vleklý konflikt na Ukrajině.

Předtím 14. června oznámil náměstek amerického ministra obrany pro politické záležitosti Colin Cole  záměr USA předávat zpravodajské informace ukrajinské straně pro údery z vícenásobných odpalovacích raketových systémů (MLRS), které Západ dodává Kyjevu.

Dříve také Pentagon připustil, že Spojené státy předávají zpravodajské informace Ukrajině. V březnu náměstek amerického ministra obrany pro zpravodajské služby Ronald Maltry řekl, že byly poskytovány informace, které byly použity proti ruským ozbrojeným silám.

V květnu vyšlo najevo, že si Vyšetřovací výbor Ruska (IC RF) vyžádá od zahraniční zpravodajské služby RF (SVR) údaje o zapojení teroristů IS, které naverbovaly speciální služby USA k účasti v bojových akcích na Ukrajině.

Pro Pokec přeložila Janinna.

ZDROJ

 

Sdílet: