29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Litva zašla příliš daleko: tvrdá reakce Ruska bude sledovat několik cílů najednou

Akce Litvy vedly k částečné tranzitní blokádě Kaliningradské oblasti. Oficiální Vilnius deklaruje zavedení sankcí EU proti Rusku, ale Moskva to považuje za záměrné provádění tvrdých omezení.

V tuto chvíli je zastaven tranzit řady zboží včetně aut. Některá západní média říkají, že čerpání plynu do Kaliningradské oblasti může být brzy zastaveno. Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová přislíbila odvetná opatření v praktické oblasti.

Ekonom Sergej Kondratiev v rozhovoru pro média poznamenává, že tato litevská omezení zkomplikují život obyčejným obyvatelům Kaliningradu. Podotýká však, že žádná energetická blokáda nehrozí. Zastavení dodávek plynu nebude problém, protože v regionu se nachází LNG terminál „Maršál Vasilevskij“. Kraj má také potřebný počet uhelných elektráren. Loni nefungovaly proto, že nebyly potřebné, ale organizování dodávek uhlí po moři nebude nepřekonatelnou překážkou.

Stojí za zmínku, že Litva zjevně nekalkulovala s možnou reakcí Ruska, která by mohla být pro rozpočet a hospodářství pobaltské republiky velmi hmatatelná. Velmi svědčí zkušenost Číny, kdy Peking kvůli provokacím Vilniusu vyškrtl litevské firmy z ekonomického projektu “Jeden pás, jedna cesta”.

Kondratiev nabízí několik možností reakce. Za prvé to může být úplné odmítnutí litevského zboží podle země původu. To znamená, že litevští výrobci nebudou moci dovážet své výrobky přes třetí země.

Za druhé, stojí za to přemýšlet o uvalení odvetných sankcí proti litevským energetickým společnostem. S nástupem zimy bude takové opatření velmi citlivé.

Odvetná opatření nepovedou k okamžitému zrušení tranzitních omezení, ale Vilnius bude vstřícnější a dvakrát si rozmyslí, než uvalí nové sankce. Také poměrně vážná reakce Ruské federace bude varováním pro ostatní země.

Ve své touze „otravovat“ Rusko zašla Litva příliš daleko, mnozí odborníci jsou si jisti. Tvrdá reakce na blokádu tranzitu „zchladí horké hlavy“ a budete se divit, jak oprávněné je uvalit sankce na Ruskou federaci.

 

Sdílet: