6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA se v důsledku tohoto „lživého zákona“ utopí v bažině

21. června místního času vstoupil v platnost tzv. „Ujgurský zákon o prevenci nucené práce“. Tento zákon plný lží zakazuje dovoz z čínského Xinjinagu (Sin-ťiang), pokud „neexistuje jasný důkaz, že dotyčný produkt není produktem nucené práce“. Toto je nejnovější krok USA k pošpinění situace v oblasti lidských práv v Xinjiangu. Účelem je potlačit bavlnu, rajčata, solární fotovoltaiku a další výhodná průmyslová odvětví v Xinjiangu a omezit rozvoj Číny. Nicméně, Spojené státy zjistí, že tato „sankční hůl“ nakonec zasáhne i je samotné.

Takzvaná „nucená práce“ v Xinjiangu je velká lež vymyšlená protičínskými silami. Vezměte si jako příklad produkci bavlny, v procesu pěstování bavlny v Xinjiangu překračuje úroveň komplexní mechanizace ve většině oblastí 90 procent a pěstitelé na některých místech také používají navigaci Beidou (Pej-tou) a bezpilotní zařízení. Odkud pochází „nucená práce“? Nedávno některá média uvedla, že některé produkty americké sportovní značky Skechers vyrobené v Číně byly zabaveny americkými celníky. V důsledku toho nezávislé vyšetřování zadané společností Skechers ukázalo, že neexistují žádné důkazy o „nucené práci“ v jejích partnerských společnostech v Číně.

Američtí politici se ve skutečnosti nestarají o skutečnou zaměstnanost v Xinjiangu. Jen vymýšlejí lži pod rouškou lidských práv, aby pošpinili Čínu a zároveň omezili konkurenční výhodu průmyslu v Xinjiangu. Snaží se vyloučit Xinjiang a dokonce i Čínu jako celek z globálního dodavatelského řetězce, aby dosáhli takzvaného „omezení Číny prostřednictvím Xinjiangu“. Před několika dny média odhalila, že američtí představitelé jednou na interní recepci přiznali, že využívání Xinjiangu k vytváření rozruchu kolem „nucené práce“ a „genocidy“ a napadání otázek lidských práv je „zápas“ a „účinný prostředek“, jehož konečným cílem je „úplně potopit čínskou vládu do bažiny“.

Je možné, aby USA dosáhly svého cíle? Někteří analytici se domnívají, že implementace tohoto „lživého zákona“ naruší mezinárodní obchodní řád a podkope stabilitu globálního průmyslového řetězce a dodavatelského řetězce, a některé exportně orientované podniky v Xinjiangu tím mohou být ovlivněny. Ale pro USA je nemožné omezit rozvoj Číny z ekonomického hlediska.

Vezměte si jako příklad bavlnu z Xinjiangu. Čína má na jedné straně rozvinutý textilní průmysl a velkou poptávku po bavlně, v roce 2021 dosáhl dovoz bavlny 2,342 milionu tun, což ukazuje, že Čína má dostatečně velký trh. Na druhou stranu kvalita dlouhovlákné bavlny z Xinjiangu patří k nejlepším na světě a mnoho světově uznávaných značek podepsalo dlouhodobé smlouvy s místními společnostmi. Ještě důležitější je, že Xinjiang vždy trval na otevírání se vnějšímu světu. V prvních pěti měsících tohoto roku dosáhla hodnota dovozu a vývozu zahraničního obchodu Xinjiangu celkem 67,41 miliardy yuanů, což představuje meziroční nárůst o 30,9 procenta.

Je vidět, že obrovská poptávka čínského trhu a světového trhu určitě dá podnikům ze Xinjiangu prostor k pohybu. Pokud Spojené státy zavřou své dveře, nezničí to konkurenceschopnost produktů z Xinjiangu.

Samotné Spojené státy budou pravděpodobně „hluboce zasaženy“ tímto lživým zákonem. Americké značky a maloobchodníci dovážejí podle odhadů Americké asociace pro práva pracovníků každý rok více než 1,5 miliardy kusů oblečení v hodnotě více než 20 miliard dolarů, které je všechno vyrobeno s použitím látek ze Xinjiangu. Web „Politico“ věří, že po zavedení tohoto zákona budou maloobchodníci a výrobci ve Spojených státech uvrženi do chaosu. Někteří analytici poukázali na to, že americký oděvní průmysl bude těžce zasažen.

Kromě toho je Xinjiang také nejvýznamnější světovou výrobní základnou pro polysilikon, základní materiál pro fotovoltaický průmysl. Americká obchodní zástupkyně Katherine Tai uznala, že USA spoléhají na Čínu z 85 procent výroby solárních panelů. Časopis Fortune očekává, že v nadcházejících měsících vláda USA zjistí, že problémy dodavatelského řetězce, které se snaží vyřešit, budou čelit novým výzvám v rámci zákona specifického pro Xinjiang.

A všechny tyto náklady nakonec zaplatí američtí spotřebitelé. V současné době zažívají Američané nejvyšší inflaci za posledních 40 let. Průměrná americká domácnost potřebuje podle propočtů analytiků agentury Moody’s zhruba 460 dolarů měsíčně navíc ve srovnání s předchozími roky. Pokud vláda USA půjde svou vlastní cestou a vyloučí bavlnu, polysilikon a další produkty ze Xinjiangu z dodavatelského řetězce, pak to nadále vyprázdní peněženky amerických spotřebitelů, zášť bude větší a američtí politici také ztratí více politických bodů.

Je vidět, že americká strana poškodí tímto „lživým zákonem“ proti Xinjiangu ostatní i sebe. Čína rozhodně přijme účinná opatření, aby pevně chránila legitimní práva a zájmy čínských podniků a občanů a udržela stabilitu globálního průmyslového řetězce a dodavatelského řetězce. Tvůrci „lživého zákona“ za to tvrdě zaplatí.

 

Sdílet: