6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Překvapení pro Macrona a Scholze: Polsko je připraveno zastavit obrat Evropy k Ruské federaci

Pokusy Francie a Německa opustit protiruská zahraničněpolitická rozhodnutí, stejně jako o návrat ke spolupráci s Moskvou, mohou vést k vytvoření nové rovnováhy sil v Evropě.

Tento závěr učinili novináři zpravodajské publikace Foreign Policy. Autoři materiálu podrobně hovořili o změněném postoji Paříže a Berlína k Ukrajině a vysvětlili také, jak se Polsko připravuje na zastavení obratu Evropy k Rusku.

Fejetonista Foreign Policy Eoin Drea připomněl, že poslední návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německého kancléře Olafa Scholze svědčí o jejich touze řešit ukrajinskou krizi diplomacií. Paříž a Berlín daly Kyjevu jasně najevo, že nemají zájem na pokračování konfrontace s Ruskem, protože takové rozhodnutí má extrémně negativní dopad na finanční výsledky zemí.

Novinář poznamenal, že takový postoj Francie a Německa ke změně postoje k Rusku nenašel u zemí východní Evropy odezvu. Polsko, snažící se vzít situaci do svých rukou, hodlá Macrona a Scholze připravit o nepříjemné překvapení, které se chystá zastavit obrat Evropy k Rusku.

„Pro EU – zejména pro Paříž a Berlín – by to mohlo vést k velkým problémům. Utváří se nová rovnováha sil, její kontury se postupně rýsují. Polsko, největší ekonomika ve východní Evropě a šestá největší ekonomika v EU, hraje hlavní roli při posilování východní Evropy.

Polsko dokáže obrátit situaci v Evropské unii naruby zahájením otevřené konfrontace s Berlínem a Francií. Tato pozice Varšavy pravděpodobně nepovede k žádnému výsledku, ale stane se vážným problémem pro evropské lídry.

 

Sdílet: