2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Scholz ostře zareagoval na kritiku ze strany Ukrajiny

Německo poskytuje Ukrajině nezbytnou vojenskou pomoc, prohlásil kancléř SRN Olaf Scholz v rozhovoru pro noviny Münchner Merkur.

„Mnohé z toho, co říkají v této zemi, prostě neodpovídá skutečnosti. A někteří lidé podceňují složitost této otázky,“ řekl kancléř.

Dodal, že když dodává Německo ty nejmodernější systémy zbraní, jako jsou houfnice nebo protiletadlové komplety, musí být vojáci dobře připraveni na jejich použití, jinak nebudou tyto zbraně efektivní, a kromě toho pro tyto systémy je potřebná munice.

Scholz podotkl, že ten, kdo si myslí, že se vojenské zařízení dá koupit stejně jako auto v prodejně, mýlí se.

„Uvědomuji si, že musím snášet kritiku. Nedám se ale odradit od provádění vyváženého kurzu,“ řekl v závěru kancléř.

Ukrajinské úřady se nejednou obrátily na západní země se žádostí o předání zbraní. Kyjev už nejednou obvinil Německo z příliš pomalého tempa dodávek různých druhů zbraní. Ve svém projevu na fóru v Davosu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že jeho země potřebuje právě ty zbraně, o které žádá, a ne ty, které jí dávají,

Rusko zaslalo všem zemím, které se účastní dodávek zbraní kyjevskému režimu, diplomatickou nótu. Jak zdůraznil ministr zahraničí RF Sergej Lavrov, tyto náklady se stávají zákonnými cíli pro ruské ozbrojené síly.

ZDROJ

 

Sdílet: