11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rogozin vysvětlil, co Litvě hrozí „sebevražedným rozhodnutím“ o Kaliningradu

Pokud Brusel a Vilnius poruší balíček jimi podepsaných dohod o kaliningradském tranzitu, pak EU musí pochopit důsledky takového rozhodnutí. Uvedl to bývalý zvláštní zástupce prezidenta Ruské federace pro Kaliningradskou oblast, šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin ve svém kanálu Telegram.

„Chtěl bych připomenout, že nedílnou součástí balíčku společných rozhodnutí EU-RF-Litva v letech 2002-2003 o garantovaném tranzitu ruského zboží a samozřejmě občanů Ruské federace do/z Kaliningradské oblasti byl protizávazek Federálního shromáždění Ruské federace ratifikovat Smlouvu o státní hranici s Litevskou republikou,“ řekl Rogozin.

Připomněl, že v té době vedl výbor Státní dumy pro mezinárodní záležitosti a byl zvláštním zástupcem prezidenta Ruska na těchto jednáních.

„Pokud Brusel a Vilnius proaktivně a zrádně zničí balíček smluv, které podepsaly o kaliningradském tranzitu a které vstoupily v platnost 1. července 2003, pak EU musí pochopit důsledky jejich sebevražedného rozhodnutí pro legitimitu jejich vlastní východní hranice,“ shrnul Rogozin.

Připomeňme, že litevské železnice oznámily, že od 18. června uzavřou železniční tranzit do Kaliningradské oblasti pro zboží, na které se vztahují sankce EU.

Kroky Litvy k omezení tranzitu do Kaliningradu jsou nezákonné a mohly by mít dalekosáhlé důsledky pro Evropskou unii, řekl guvernér Kaliningradu Anton Alichanov.

Podle šéfa regionu se nyní diskutuje o reakci Ruska na rozhodnutí Litvy. Není vyloučeno, že mohou ovlivnit i dopravní komplex celého Pobaltí. Jedna věc je jasná – Rusko nebude takové hrubé porušení ignorovat.

Publicista a bloger Egor Cholmogorov ve svém kanálu Telegram jasně naznačil, jak by litevský zákaz mohl dopadnout nejen pro EU, ale pro celý svět.

Dobrý den, třetí světová válko, která, jak víte, začne blokádou Kaliningradu, – řekl publicista.

Cholmogorov také upozornil na skutečnost, že „američané nyní zjevně nevypadají, že by byli schopni zapojit se do jaderné války o Litvu“.

„A proto není vyloučeno, že „možná – sbohem, Litvo, zdravíme koridor Suwalki“, uzavírá bloger.

„Suwalki koridor“ je možný pozemní koridor o délce asi 100 kilometrů, schopný propojit území Běloruska s Kaliningradskou oblastí. Nyní tímto územím prochází hranice mezi Polskem a Litvou.

Pro Pokec přeložila Janinna.

ZDROJ
ZDROJ

 

Sdílet: