6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Nalákáni do země propagandou“ – američtí žoldáci popisují své ukrajinské „válečné dobrodružství“

V rozhovoru RT dva američtí žoldáci zajatí na Ukrajině obviňují ukrajinskou armádu z dezorganizace a neschopnosti. Motivaci k boji za Ukrajinu vysvětlují působením západní propagandy, která „oslovuje“ veterány jako oni.

Dva američtí žoldáci pracující pro ukrajinskou armádu byli zajati ruskými silami v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Tato zpráva, která byla tento týden šířena četnými telegramovými kanály, byla ve čtvrtek oficiálně potvrzena americkou stranou. RT hovořila s Alexandrem Druekem a Andym Huynhem ve vazebním středisku v Doněcké lidové republice.

Dva veteráni – Drueke sloužil na dvou zájezdech s americkou armádou v Iráku, zatímco Huynh sloužil v logistické pobočce námořní pěchoty na Okinawě v Japonsku – se po prohrané bitvě vzdali ruské armádě. Stalo se to jen několik hodin poté, co byli minulý týden posláni na charkovskou frontu. Huynh řekl, že tito dva byli pod velením ukrajinské tajné služby SBU a měli krýt ustupující ukrajinské vojáky. 

“Bylo nám řečeno, abychom se postavili na malé vyhlídkové místo,” vzpomínal Huynh a popsal, že byl vyzbrojen českou puškou CZ a bazukou. Kolony Ukrajinců ustoupily za své pozice, pronásledovány ruskými obrněnými vozidly a tankem. 

“Když [tank] vystřelil poprvé, připravoval jsem si bazuku,” řekl Huynh. Tvrdil, že tank vystřelil na jinou pozici krátce poté, a Huynh si myslel, že střílí na něj, vzal zbraň na rameno a vypálil na vozidlo raketu, ale minul. Když ukrajinské jednotky zmizely, Huynh a Drueke utekli a schovali se v příkopu, zatímco kolem projížděla ruská vozidla a pěší hlídky.

“Původně jsme měli být průzkumem s drony,” řekl Drueke korespondentovi RT Romanu Kosyrewovi, “ale než jsme se dostali na naše místo, už tam probíhala nějaká bitva. Naše plány se změnily… a týmový kolega a já jsem zůstali v lese.”

Když ruští vojáci odešli, Američané vyrazili a několik hodin procházeli lesem. Ztratili se a dorazili do vesnice ovládané ruskými ozbrojenými silami. “Oslovila nás ruská hlídka a okamžitě jsme se jim vzdali.”

Oba muži uvedli, že se k nim ruští vojáci chovali slušně a dali jim jídlo, pití, teplé přikrývky a cigarety. Drueke však řekl, že slyšel zvěsti, že tito dva mohou čelit trestu smrti, jako se to stalo dvěma Britům a jednomu Maročanovi. Dva američtí žoldáci však byli zajati v Charkovské oblasti na Ukrajině a nikoli v Doněcké lidové republice, která má trest smrti . V Rusku byl naopak trest smrti zrušen. 

Bývalí bojovníci vyprávěli, jak se dostali na Ukrajinu. Drueke, který odešel z americké armády v roce 2014, zpočátku neměl žádný jasný plán, co dělat na Ukrajině. Podle něj odletěl do Polska s úmyslem vykonávat humanitární práci, ale přesto si s sebou přivezl vojenskou techniku ​​a řekl, že je připraven bojovat, i když vojenská služba „není hlavní a konečná“. I když je podezřívavý z amerických zpráv, věří, že boj na Ukrajině je vykreslován způsobem, který „se jeví veteránům, jako jsem já“.

Nyní, když ukrajinské granáty dopadají na civilní cíle ve městě Doněck, si uvědomil, že „tento příběh má dvě strany“. Huynh také argumentoval podobně. 

“Na začátku, když konflikt začal 24. února, viděl jsem spoustu zpráv… Znovu se domnívám, že jde o západní propagandu – nejen z USA, ale ze Západu jako celku. Západní média informovala že ruské síly bez rozdílu zabíjely civilisty. Nikdy jsem nic takového ve svých příspěvcích [v zemi] neviděl.“

Huynh řekl, že v dubnu odcestoval na Ukrajinu a dostal se do kontaktu s polským knězem, který organizuje humanitární pomoc pro zemi, ale brzy navázal kontakty s ukrajinskou „Mezinárodní legií“. Poté, co vstoupil do Legie, odešel krátce poté na základě korupce a dezorganizace v armádě.

“Velitelé byli velmi zkorumpovaní a vojáci byli velmi špatně připraveni a zásobeni,” říká Huynh. Drueke také zahájil svou službu na Ukrajině u Legie. Ale personál tam byl zklamáním.

Oba muži cestovali po zemi a hledali schopnější jednotku, ke které by se připojili, a nakonec skončili na východní Ukrajině s takzvanou „Task Force Baguette“, což je jednotka zahraničních žoldáků složená převážně z amerických a francouzských veteránů. Jednotka ve středu potvrdila, že Drueke a Huynh – známí pod přezdívkami “Bama” a “Hate” – byli zajati.

“Když vidím propagandu ze západu, říká, že celá Ukrajina je slavná, a když jsem sem přišel, viděl jsem, že to není pravda,” řekl Huynh RT. “Ukrajinci říkají, že jsou nejlepší, ale to, co jsem viděl, je velká korupce.” Drueke zakončil svůj rozhovor varováním: “Veteráni jako já, kteří uvažují o tom, že sem přijdou, by sem neměli chodit.”

“Opravdu dlouho a důkladně přemýšlejte o tom, proč to děláte a co se může stát, a jestli je to opravdu váš boj,” řekl. “Až se z této situace dostanu, mám spoustu věcí k přemýšlení.”

Podle ruských údajů přišlo od února na Ukrajinu bojovat za Kyjev 6956 cizinců z 64 zemí. Přibližně 1956 z nich bylo zabito, zatímco 1779 uprchlo ze země, uvedlo v pátek ruské ministerstvo obrany.

Sdílet: