12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zpráva NYT: Izrael stojí za otravou dvou íránských vědců

Za otravou dvou íránských vědců počátkem tohoto měsíce má podle New York Times stát Izrael. Zpráva přišla několik dní poté, co během operací za záhadných okolností zemřeli dva experti íránských revolučních gard v oblasti letectví.

Dva íránští vědci, kteří náhle zemřeli začátkem tohoto měsíce, byli údajně otráveni izraelskou rozvědkou. Uvedl to íránský představitel ve zprávě New York Times zveřejněné v pondělí . Zpráva přišla několik dní poté, co během operací za záhadných okolností zemřeli dva letečtí experti z íránských revolučních gard: Ali Kamani, člen leteckého oddělení íránských revolučních gard, byl na misi ve městě Chomejn v centru íránské gardy. Při samostatném incidentu v severoíránské provincii Semnan zemřel také 33letý letecký expert Mohammad Abdus.

Ajjub Entesari byl letecký inženýr zaměstnaný ve vojenském výzkumném středisku. Kamran Aghamolaei byl geolog, o kterém se předpokládá, že pracoval v íránském jaderném zařízení Natanz. Oba muži onemocněli za podivných okolností koncem května a jejich stav se před  smrtí nadále zhoršoval. Írán mezitím obvinil z atentátu Izrael. Tito dva vědci si do jídla přimíchali jed, řekl NYT nejmenovaný íránský úředník a dva další s vazbami na teheránskou vládu  . 

Pokud, jak Írán tuší, tato záhadná úmrtí byla cílenou vraždou, tyto incidenty by zapadaly do vzoru stínové války mezi Íránem a Izraelem, do které se oba již dlouho zapojují. Zdá se, že stínová válka mezi oběma zeměmi nabírá na intenzitě. Jen za poslední dva týdny Írán otřásl řadou úmrtí spojených s Izraelem. Zdá se, že Izrael rozšířil své cíle z vysoce postavených osob spojených s jaderným programem na nižší vojenský personál a vědce. Koncem května byl před svým domem chladnokrevně zavražděn plukovník Sajjad Khodai, vysoký člen jednotek Quds Revolučních gard. Na otevřené silnici na něj zaútočili dva motorkáři a muže pěti ranami zabili. 

Mezitím Izrael vyzývá své vlastní občany, aby se vyhnuli tureckému Istanbulu nebo opustili město, pokud už tam jsou. Pozadím je hrozba, kterou představuje Írán. Teherán by se mohl pokusit „zabít nebo unést“ Izraelce, varuje izraelský ministr zahraničí Jair Lapid.

 

Sdílet: