5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Turecko vyhrožuje Evropě válkou!

Jestliže Západ považuje svoje teritoriální vojensk(oexpanzionistick)é požadavky za legitimní, pak je ovšem nemá jenom Západ, a ve století dostižené parity sil se strhává  nebezpečné domino. Jak krátkozrací jsou politici a vojenští stratégové v Evropě se provaluje víc a víc. Podobně jako po 30-leté válce, kdy Osmané tak-tak, že nedobyli Evropu, cítí svou skvělou příležitost i v západo-ruské válce na Ukrajině. Jak je možné, že politici, není-li Evropa ve válce, dopustilia docílili takové její bezprecedentní oslabení?

Turecký prezident Erdogan v Izmiru na vojenském cvičení Efes-2022 (“Bir kez daha Yunanistan’ı gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası antlaşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz. Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum”) už vyhlásil, že Turecko nebude váhat použít všech prostředků, jimiž je nadáno, aby dodáhlo svých cílů a varoval Řecko, aby nepřekročilo červenou linii a nedalo se svést k iluzím a akcím, kterých bude litovat (“Türkiye will not relinquish its rights in the Aegean and will not refrain from using the powers granted to it by international agreements for the armament of the islands when necessary”).

V první řadě se jedná o řecké ostrovy v Egejském moři, na něž si dávno již činí nárok a chce provést jejich demilitarizaci (η Άγκυρα επιχειρεί να συνδέσει την «στρατιωτικοποίηση» των νησιών του Ανατολικού Αιγαίου με την αμφισβήτηση της κυριαρχίας τους), v řeckých akvatoriích vede průzkum ložisek ropy. Pak by, mohlo jít, podobně jako se to přičítá Rusku, dále do Evropy “osvobodit” statisíce svých krajanů a jimi obsazená území v Rakousku, Německu, Francii a jinde v Evropě.

Evropa pak v čele s chrabrým vojevůdcem Fialou (pokud ovšem nebyl jako údajně Biden a Zelenskij odpíračem) může mít možnost předvést, co umí. Určitě na to již má připravenou triumfální strategii. Zatím ovšem ani nepípla…

ZDROJ

 

Sdílet: