1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Je Ukrajina pastí pro NATO?

NATO říká, že Ukrajina je pro Rusko novým „Afghánistánem“. Bližší pohled na situaci však ukazuje, že NATO je zataženo do konfliktu, který nemůže vyhrát a který by mohl alianci rozložit.

Začátkem tohoto týdne ukrajinský politik a komik Vladimir Zelenskyj navštívil frontové linie v separatistické oblasti Donbasu, kterou ukrajinské síly okupují a pokoušejí se podrobit od roku 2014. Zelenskyj, podněcován svými zástupci NATO, vyzval k žádným kompromisům s ruskými ozbrojenými silami a rebely v Donbasu. Chce totální vítězství a zatlačit Rusy zpět ke staré hranici jako v roce 2014.

Navzdory drtivé převaze ruského letectva a dělostřelectva se Zelenskému nějak podařilo navštívit frontu. Nepopírám, že tam byl. Jen se divím, proč Rusové nešli po Zelenském, aby ho alespoň postrašili. Skoro jako by ho Moskva chtěla živého a v dobré kondici.

Každý den čtu a studuji zprávy, videa a mapy z obou stran konfliktu. Za posledních 100 dní Rusko posunulo frontovou linii na Donbasu jen o několik kilometrů. Naproti tomu Rusku trvalo jen několik týdnů, než dobylo velké části Chersonské a Záporožské oblasti na (bývalé) jižní Ukrajině. Proč je tedy pokrok na Donbasu tak pomalý?

Za prvé, díky poradcům NATO ukrajinské ozbrojené síly (UAF) za posledních osm let zakopaly a vybudovaly na Donbasu masivní opevnění a nasadily do povstaleckého regionu své nejlepší jednotky. Dobře a dobře. Proč ale Rusové nemohou UAF obklíčit  (viz mapa níže)?

Druhým problémem je, že UAF používá civilisty Donbasu jako „lidské štíty“. UAF často zaujímá palebná postavení ve školách, nemocnicích, nákupních střediscích, obilných sýpkách a obytných domech a pokouší se na tyto pozice řídit ruskou palbu, když mluvíme o „válečných zločinech“. Viděli jsme to v Mariupolu, proto město tolik trpělo. (Mimochodem, používat civilisty jako “lidské štíty” je válečný zločin).

I přes tyto dva faktory se podívejme na následující mapu. Červenou ovládá Rusko a světle modrou Ukrajina. Smíšené červené a modré pruhy jsou kontroverzní. Nemělo by být možné, aby Rusko prorazilo a obklíčilo UAF zezadu?

Proč to Rusko neudělalo? Může být důvodem něco velmi nečekaného a šokujícího? Možná se mýlím a je to jen moje teorie, ale mám dojem, že Rusko chce zatáhnout NATO do pomalé a vyčerpávající války na Ukrajině. Chci říct, nevypadá frontová linie na Donbasu jako dokonalá past?

Dále se podívejte na mapu níže. Vidíš Sloviansk? Toto je jedna z nejdůležitějších pevností UAF na Donbasu. Pokud Rusové toto město zaberou, celá ukrajinská frontová linie by se zhroutila. Navíc ruské jednotky jsou již na jih od Izjumu – 16 mil (asi 26 km) od Sloviansku. Jsou tam dva měsíce. Proč nestlačí dálnici M03 a nevezmou Sloviansk?

V Mariupolu ruská armáda postoupila a dobyla město během měsíce, ačkoli UAF použilo tamní etnické Rusy jako „lidské štíty“. (Ano, bylo tragicky mnoho civilních obětí. Ale neonacistický prapor Azov musel být přemožen). A teď znovu moje otázka: proč Rusové nespěchají s dobytím Sloviansku?

Díky západním sankcím vzrostly ceny energií po celém světě a Rusko dosahuje rekordních zisků. Západní sankce ve skutečnosti nepoškozují Rusko, jak bylo plánováno, což jen dále frustruje a rozčiluje vůdce NATO. Celkově jsou makroekonomické ukazatele Ruska solidní, lepší než u silně zadluženého a vysokou inflací sužovaného Západu. Rusko by v této válce mohlo bojovat několik let, Západ ne.

Pochybuji, že Západ může pokračovat v této válce i po pádu, aniž by utrpěl nadměrné ekonomické škody, které by mohly vést k politické porážce vládnoucích stran. Pamatujte si, že s důležitými listopadovými volbami v USA by se Biden rád pochlubil, že „zastavil Vladimira Putina“.

Podívejme se na tuto válku také z pohledu Ruska. Kreml ví, že je to boj o přežití. Biden a NATO jasně řekli, že chtějí zničit Rusko. Minulý týden vlivná pro-Bidenova média jako Bloomberg vyzývala ke zničení Ruska a jeho rozdělení na tucet republik.

I když tento plán není nový, pouze se o něm šeptalo v síních moci, nikoli v mainstreamových médiích. (Osobně jsem o tom slyšel v roce 2016 od lidí z Atlantic Council, vlivného washingtonského think tanku vedoucího boj proti Rusku).

No, Rusko nebude zničeno. Zelenského zoufalé tirády šíří mocné západní PR firmy a bez jakékoli kritické analýzy ze strany médií. Zelenskyj a jeho nohsledi vytvořili svůj vlastní bizarní paralelní vesmír, ve který bohužel mnozí na Západě věří. Ve skutečnosti však může Rusko útočit a ničit zbraně NATO dlouho předtím, než se dostanou na bojiště. Tyto dodávky musí ujet 1 450 km od ukrajinských hranic s Polskem na Donbas. Jste zranitelní.

Moskva chce Bidenovi a NATO na Ukrajině uštědřit potupnou porážku. A zdá se, že Moskva dokonce pobízí NATO a jeho ukrajinské zástupce: „Pokračujte, posílejte dál muže a zbraně do donbaského ‚kotle‘; zvládneme vše, co pošlete; zapojíme vás do války na naší hranici, kterou nemůžete vyhrát.”

NATO používá velké množství zbraní a peněz k porážce Ruska. Zde platí totéž: Pokud NATO nedosáhne svých cílů na Ukrajině, dojde na Ukrajině k politickým a sociálním nepokojům. Občané EU a USA platí vysokou ekonomickou cenu za válku NATO proti Rusku: nekontrolovatelnou inflaci a klesající životní úroveň.

Biden a NATO dávají všechny své „čipy“ na „porážku“ Ruska. Mezitím je realita taková, že UAF je stěží schopno zahájit úspěšnou protiofenzívu, natož držet svou linii proti pomalému, ale stálému ruskému postupu. Na cestě Rusové ukořistili spoustu zbraní NATO. Ruští vojáci často zveřejňují vtipná videa s americkými zbraněmi a posmívají se Bidenovi tím, že mu „děkují“.

Pokud by se Zelenského režim skutečně zajímal o Ukrajinu, vyjednal by mír. Pokud by Evropa a USA skutečně chtěly mír ve východní Evropě, pak by přinutily Zelenského uznat právo Donbasu a Krymu rozhodovat o svém vlastním osudu.

Mimochodem, touha Krymu a Donbasu po nezávislosti na Ukrajině je označována jako „právo na sebeurčení“. Tento koncept rozšířil v roce 1918 americký prezident Woodrow Wilson (demokrat) s ohledem na nové země střední Evropy.

Od roku 1918 je „právo na sebeurčení“ základním principem mezinárodního práva akceptovaným světovým společenstvím. Není to k diskuzi. Jedinou otázkou, kterou je třeba zodpovědět, je: proč si Západ myslí, že Donbas a Krym toto právo nemají? Ale to je téma na jiný den.

Jsme svědky velké tragédie. Dva převážně slovanské národy se společnou historií a kulturou spolu bojují v kruté válce. Geografii ale nakonec změnit nelze – Rusko a Ukrajina jsou sousedé a musí se naučit žít spolu. V určitém okamžiku budou muset uzavřít mír.

Moskva přitom nikdy nebude tolerovat nepřátelské NATO na Ukrajině. Za posledních 800 let se o to pokusili Řád německých rytířů, Poláci, Švédové, Napoleon a samozřejmě nacisté. Všichni se pokusili napadnout a porazit Rusko.

Výsledek byl vždy stejný – absolutní a naprosté selhání. Ale Biden a NATO věří, že se tomuto trendu mohou postavit. Brzy to uvidíte…

KONEC

ZDROJ

 

Sdílet: