12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Výcvik prováděli zahraniční instruktoři: ruské ozbrojené síly zaútočily na dělostřelecké výcvikové středisko ozbrojených sil Ukrajiny

Během speciální operace na ochranu Donbasu zaútočily ruské ozbrojené síly na dělostřelecké výcvikové středisko ozbrojených sil Ukrajiny v Sumské oblasti, kde zahraniční instruktoři cvičili ukrajinské vojáky, řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Ruské síly rovněž zničily místo rozmístění zahraničních žoldáků v Oděské oblasti a zasáhly 27 oblastí koncentrace živé síly a vojenské techniky Ozbrojených sil Ukrajiny. Kromě toho byla zničena dvě ukrajinská velitelská stanoviště, šest skladů raketových a dělostřeleckých zbraní, munice a paliva.

Během speciální operace na obranu Donbasu zahájily ruské ozbrojené síly úder vzduchem odpalovanými vysoce přesnými střelami na dělostřelecké výcvikové středisko Ozbrojených sil Ukrajiny v Sumské oblasti, uvedl oficiální zástupce ruského ministerstva obrany mjr. Generál Igor Konašenkov.

“V tomto středisku příchozí zahraniční instruktoři prováděli praktický výcvik pro ukrajinský vojenský personál v provozu a řízení palby 155mm houfnic M777,” řekl Konašenkov.

Ruský vojenský personál rovněž raketovým úderem zničil rozmístění zahraničních žoldáků v Oděské oblasti a zasáhl 27 oblastí koncentrace živé síly a vojenské techniky Ozbrojených sil Ukrajiny. Kromě toho byla zničena dvě ukrajinská velitelská stanoviště, šest skladů raketových a dělostřeleckých zbraní, munice a paliva.

„Operačně-taktické, armádní a bezpilotní letouny zasáhly 54 oblastí koncentrace živé síly a vojenské techniky Ozbrojených sil Ukrajiny,“ dodal Konašenkov.

Celkem bylo podle agentury v důsledku leteckých úderů zničeno více než 400 nacionalistů, 20 tanků a obrněných vozidel, čtyři vícenásobné raketomety BM-21 Grad, devět děl a 29 vozidel pro různé účely. Ruská protivzdušná obrana zase sestřelila vojenský transportní letoun ukrajinského letectva, který dodával zbraně a munici. Během dne bylo zničeno 17 ukrajinských UAV.

Kromě toho ministerstvo obrany zveřejnilo záběry práce ženijních jednotek Západního vojenského okruhu na vyklízení osad v Charkovské oblasti. Ministerstvo objasnilo, že sapéři odcházejí konkrétně na žádost civilistů, aby vyklidili pozemky v domácnostech a zemědělskou půdu.

“Po příjezdu je proveden ženijní průzkum prostoru, vyhodnocena situace, načež odminovací skupina přistoupí k vyčištění prostoru od výbušných předmětů,” uvedlo ministerstvo obrany. 

Ministerstvo obrany hovořilo také o práci bojových posádek komplexu elektronického boje Palantin, které při speciální operaci plní úkoly elektronického potlačení nepřátelských systémů velení a řízení.

“Komplex Palantin blokuje řídící signál průzkumných bezpilotních vzdušných prostředků ozbrojených sil Ukrajiny, potlačuje celulární komunikační centra a internetové zdroje na nepřátelských velitelských stanovištích,” uvádí zpráva.

Ministerstvo obrany zároveň oznámilo, že posádky útočných vrtulníků Ka-52 zničily bašty ozbrojených sil Ukrajiny. Podle agentury byly nálety prováděny řízenými i neřízenými střelami. Posádky vrtulníků s řízenými střelami ničily tank, obrněný transportér a zbraně na pozicích ukrajinských jednotek.

Situace v Chersonské oblasti

Asi 1,5 tisíce lidí se obrátilo na otevřené místo v Chersonu pro příjem dokumentů se žádostmi o získání ruského občanství, řekl agentuře TASS Kirill Stremousov, zástupce vedoucího vojensko-civilní správy regionu.

Oficiální zástupce ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov uvedl, že Ukrajina s finanční podporou Spojeného království provádí…

Poznamenal, že zatím funguje jeden bod příjmu žádostí a je spousta lidí, kteří chtějí získat ruské občanství. Podle Stremousova se úřady snaží otevřít co nejvíce bodů přijímání dokumentů a brzy by se první takové body měly objevit v Nové Kachovce.

Zdůraznil také, že Chersonská oblast se bude i přes postoj Evropské unie nadále integrovat do Ruska a dodal, že on sám spolu s hlavou regionu Vladimirem Saldem brzy obdrží ruské občanství.

“Obyvatelé Chersonské oblasti jsou vděční prezidentovi Ruska, který nám všem umožnil cítit se jako nedílná součást jednoho velkého celku,” citovala RIA Novosti Stremousova.

Ve stejné době, zástupce vedoucího správy poznamenal, že Ukrajina zablokovala bankovní účty obyvatel v Chersonské oblasti, ve skutečnosti dělá vše, aby “okrást lidi.” Upřesnil, že v regionu začnou v blízké budoucnosti působit banky integrované do ruského finančního systému.

Ostřelování DLR a LPR ozbrojenými silami Ukrajiny

Arabský korespondent RT Khaled al-Jabburi oznámil, že dělostřelecká vojska ozbrojených sil Ukrajiny ustupují, bombardují obytné oblasti a pokojná zařízení infrastruktury LPR. Důkazy o válečných zločinech kyjevského režimu zaznamenává zvláštní komise.

Podle Lidových milicí DLR vypálili ukrajinskí vojáci během dnešního dne více než 460 granátů a min na 13 osad v republice, v důsledku čehož byl zabit civilista a dalších 14 lidí bylo zraněno.

Během 108 dnů eskalace bylo zabito 141 civilistů, včetně sedmi dětí. 676 civilistů, včetně 53 dětí, utrpělo zranění různé závažnosti, dodalo zastoupení DLR ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci režimu příměří.

 

 

Sdílet: