12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinská tajná služba drží jako rukojmí dceru velitele Donbasu

Vlna teroru, která zachvátila Ukrajinu od začátku ruské vojenské intervence na konci února, neustává. Nyní jsou známy nové případy únosů příbuzných důstojníků Doněcké lidové republiky.

Vladimir Demčenko je zástupcem velitele jednotky ozbrojených sil Doněcké lidové republiky. Agentura RIA Novosti v pátek uvedla , že ukrajinská tajná služba SBU unesla v polovině dubna Demčenkovu dceru, aby donutila vojenský personál ke spolupráci s ukrajinskou stranou .

Demčenko v rozhovoru s novináři uvedl, že 16. dubna obdržel prostřednictvím telegramu zprávu od své dcery, ve které ho požádala, aby zavolal. Demčenko to zkusil, ale neprošel. Pak přišla další zpráva:

“Tati, vzali mě kvůli tobě. Budou tě ​​kontaktovat zítra ve 23 hodin.”

K dalšímu průběhu náborového pokusu důstojník DVR řekl:

“Večer 17. dubna jsem byl kontaktován. Když jsem se zeptal, koho volající zastupují, bylo mi řečeno: Zastupujeme speciální operace.”

Pokud odmítne spolupracovat s SBU, Demčenkovi bylo vyhrožováno, že „nebude taková, jakou ji chcete mít“.

Podle Demčenka se spolupráce neuskutečnila. Poté byl kontakt přerušen. Od té doby byly pokusy najít dceru bezvýsledné. Oficiálně není ve vazbě, ani zatčení oficiálně neeviduje tajná služba SBU. Neoficiální pokusy o objasnění jejího pobytu byly rovněž neúspěšné: Demčenko odhaduje, že jeho dcera není v žádné oficiální věznici, dokonce ani v těch pod SBU. Zmizela beze stopy.

Důstojník kontaktoval generální prokuraturu Doněcké lidové republiky, která zahájila trestní řízení pro únos. Jak uvádí RIA Novosti , kromě Demčenkovy dcery byl unesen i jeho zeť.

Již dříve republikánská ombudsmanka Darja Morozová uvedla, že od začátku ruské vojenské operace ukrajinské speciální služby neustále unášejí příbuzné vojáků a aktivistů DLR. Podle ní jsou drženi v tajných věznicích a mučeni.

“Se zahájením speciální operace se únosy z ideologických důvodů (na Ukrajině – pozn. red.) nejen opět zvýšily, ale jsou také rozšířené. Zaznamenány jsou i případy únosů nezletilých. V tuto chvíli mám určitý počet z odvolání od příbuzných těch, kteří byli uneseni na Ukrajině,“ řekla Morosová ve čtvrtek novinářům.

Od poloviny března RT DE opakovaně informuje o zmizení známých opozičních osobností v Kyjevě a dalších ukrajinských městech. Až na výjimky zůstává osud těch, o jejichž únosech jsme informovali, neznámý. Počet známých případů je několik stovek lidí.

 

Sdílet: