21. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusko nebrání vývozu ukrajinského obilí, Ukrajina musí odminovat své přístavy, řekl Vladimir Putin

Co se týče vývozu ukrajinského obilí. Nebráníme tomu. A existuje několik způsobů, jak obilí vyvážet, řekl Putin v rozhovoru pro televizní kanál Rossija 24.

První způsob podle jeho slov spočívá v tom, že „je možné vyvážet přes přístavy, které jsou pod kontrolou Ukrajiny, především je to povodí Černého moře – Oděsa a blízké přístavy“. Pokud Ukrajina vyčistí přístavy od min, lodě s obilím budou moci odtud vyplouvat bez jakýchkoliv problémů, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

„Nebyli jsme to my, kdo zaminoval přístup k přístavu. Ukrajina ho zaminovala. Už jsem mnohokrát říkal všem našim kolegům: ať odminují a prosím, ať lodě s obilím opustí přístavy. My zaručujeme klidný a bezproblémový průchod. Ale žádné problémy, prosím. Musí odminovat a vyzvednout tam ze dna Černého moře lodě, které byly potopeny, aby bylo ztíženo proplouvání do těch přístavů na jihu Ukrajiny,“ řekl Putin v pořadu televizní stanice Rossija 24.

Mezi dalšími variantami jmenoval možnosti vývozu obilí přes přístavy Berďansk a Mariupol, které jsou pod ruskou kontrolou, přes Dunaj, Maďarsko, Polsko nebo Bělorusko. Poslední možnost je nejjednodušší a nejlevnější, protože obilí půjde přímo do přístavů pobaltských států, ale k tomu je nutné zrušit protiběloruské sankce, řekl Putin.

Rusko je připraveno zvýšit export pšenice

Rusko je připraveno zvýšit vývoz pšenice na 50 milionů tun, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

„V tomto zemědělském roce – 2021-2022 – vyvezeme 37 milionů tun a v letech 2022-2023 si myslím, že zvýšíme tento export na 50 milionů tun,“ řekl Putin v rozhovoru pro televizní kanál Rossija 24.

ZDROJ

 

Sdílet: