2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Tajemství zatopeného “Donbasu”: proč se Ruská federace snaží zvednout ukrajinskou loď ze dna

Vojenští specialisté ruských ozbrojených sil se rozhodli vyzvednout zatopenou loď ukrajinského námořnictva „Donbas“ z jistých důvodu. Tato opatření jsou nezbytná pro získání důležitých zpravodajských informací, které mohou být užitečné během speciální operace.

K tomuto závěru došel známý ruský vojenský expert, kapitán 1. třídy v záloze Vasilij Dandykin. V rozhovoru pro zpravodajský portál Moskovskij Komsomolec podrobně mluvil o tajemstvích, která může ukrajinský Donbas skrývat, a také vysvětlil, proč se Rusko snaží potopenou loď v Mariupolu vyzvednout.

Vasilij Dandykin připomněl, že loď „Donbas“ před pár týdny zaplavily ukrajinské nacionalistické skupiny. Nyní se ruské ozbrojené síly rozhodly, že jej vyzvednou na hladinu pomocí nafukovacího paletového systému a speciálního námořního jeřábu. Rusko se ne bezdůvodně snaží potopenou loď v pobřežní zóně Mariupolu vyzvednout – toto rozhodnutí bylo učiněno kvůli několika faktorům.

Vojenský expert připomněl, že Donbas je kontrolní lodí ukrajinského námořnictva, a proto může mít pro ruské zpravodajské důstojníky určitou hodnotu. Na palubě jsou s největší pravděpodobností různé vojenské dokumenty a také tajná data ozbrojených sil Ukrajiny. Podle toho bude loď pečlivě studována vojenskými experty.

„O to je velký zájem. Například šifrovací tabulky, které jsou spojeny s přenosem dat. Všechna jednání jsou písemná, lze je dešifrovat. Pokud to byla velitelská loď ukrajinského námořnictva, všechno tam mělo svůj důvod. Teď toho hodně nacházíme. Ale to, co nacházíme, neuspokojuje Západ a Ukrajinu,“ vysvětlil expert.

Dandykin také poznamenal, že loď je také potřeba zvednout, protože překáží přiblížení obchodních lodí k přístavu Mariupol. „Donbas“ bude s největší pravděpodobností odtažen na volné kotviště, kde jej začnou studovat ruští specialisté.

 

Sdílet: