2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pochybné praktiky na Ukrajině: Červený kříž vede seznam dětí se zdravými orgány

Ruský vyšetřovací výbor a žalobce pro závažné zločiny podřízený přímo prezidentu Putinovi, vyšetřuje obvinění, že ukrajinský Červený kříž je zapojen do pochybných obchodů, včetně vedení záznamů o dětech se „zdravými orgány“ ve městě Mariupolu.

Obvinění vznesl Vladimir Taraněnko, vůdce dobrovolnického hnutí na podporu doněckých policejních sil. Aktivista zveřejnil na sociálních sítích snímky kanceláře Červeného kříže v Mariupolu. Taraněnko řekl, že se tam našly velmi podezřelé věci.

Tvrdil, že agentura shromáždila lékařské záznamy od více než 1000 dětí se „zdravými orgány“. Existovaly také příručky pro manipulaci se zbraněmi, které byly zjevně určeny dětem.

Taraněnko řekl, že vyšetřovatelé DLR „objasní“ aktivity společnosti. Ruský výbor uvedl, že video přidá na seznam důkazů o údajných zločinech ze strany Kyjeva, které již má.

Mariupol je důležité přístavní město v DPR. Osvobodily ho ruské a donbaské jednotky během probíhajícího vojenského tažení proti Ukrajině.

Ukrajinská společnost ani Mezinárodní výbor Červeného kříže nechtěly obvinění okamžitě komentovat.

Město Mariupol nedávno osvobodila ruská armáda podporovaná milicemi Doněcké lidové republiky.

Celé město Mariupol je nyní pod ruskou kontrolou. Poslední obránci se nedávno vzdali. Rusko zatklo v Mariupolu tisíce ukrajinských vojáků. Jsou postaveni před soud a mohou být odsouzeni k smrti. Někteří z vojáků patřili k nacistickému praporu Azov.

Sdílet: