29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

WHO: Opičí neštovice představují mírné riziko pro globální veřejné zdraví

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli uvedla, že opičí neštovice představují „střední riziko“ pro celkové veřejné zdraví na celosvětové úrovni poté, co byly hlášeny případy v zemích, kde se tato nemoc obvykle nevyskytuje.

„Riziko pro veřejné zdraví by se mohlo zvýšit, pokud by se tento virus prosadil jako lidský patogen a rozšířil se na skupiny s vyšším rizikem závažného onemocnění, jako jsou malé děti a osoby s oslabenou imunitou,“ uvedla WHO.

K 26. květnu bylo hlášeno celkem 257 potvrzených případů a 120 podezřelých případů z 23 členských států, které nejsou endemické pro virus, uvedla zdravotnická agentura v prohlášení. Dosud nebyly hlášeny žádné oběti.

WHO také uvedla, že náhlý výskyt opičích neštovic najednou v několika neendemických zemích naznačuje nezjištěný přenos po nějakou dobu a nedávné zesilující události.

WHO dodala, že očekává, že bude hlášeno více případů, protože dohled v endemických i neendemických zemích se rozšiřuje.

Opičí neštovice jsou infekční onemocnění, které je obvykle mírné. Šíří se blízkým kontaktem, takže jej lze poměrně snadno zadržet pomocí opatření, jako je sebeizolace a hygiena.

Většina dosud hlášených případů byla zjištěna ve Spojeném království, Španělsku a Portugalsku.

„Naprostá většina dosud hlášených případů nemá žádné cestovní spojení s endemickou oblastí a projevila se prostřednictvím primární péče nebo služeb sexuálního zdraví,“ uvedla agentura OSN.

WHO svolá mimořádné jednání o vypuknutí opičích neštovic

Světová zdravotnická organizace (WHO) svolá skupinu předních odborníků na mimořádné setkání, aby projednali probíhající epidemii opičích neštovic, uvedl v pátek The Telegraph.

Hlavními tématy schůzky budou podle zprávy otázky toho, jak se virus šíří, neobvykle vysoká prevalence u gayů a bisexuálů a situace kolem očkování.

Od začátku roku 2022 byly případy opičích neštovic nalezeny v 11 zemích, včetně Portugalska, Spojeného království, Španělska, Itálie, Kanady, Belgie, Austrálie, Francie, Spojených států, Švédska a Německa.

Opičí neštovice jsou virus, který pochází z divokých zvířat, jako jsou hlodavci a primáti, a občas přeskočí na lidi. Většina případů u lidí byla ve střední a západní Africe, kde je nemoc endemická.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v asi tuctu afrických zemí jsou ročně tisíce nakažených opičími neštovicemi.

Ojedinělé případy opičích neštovic jsou příležitostně zaznamenány mimo Afriku, včetně USA a Velké Británie. Tyto případy jsou obvykle spojeny s cestováním do Afriky nebo kontaktem se zvířaty z oblastí, kde je onemocnění častější.

Inkubační doba je od pěti dnů do tří týdnů. Většina lidí se zotaví během dvou až čtyř týdnů, aniž by museli být hospitalizováni. Opičí neštovice mohou být smrtelné až pro jednoho z 10 lidí a předpokládá se, že jsou závažnější u dětí.

Poradce WHO: Epidemie opičích neštovic je „náhodná“ a mohlo k ní dojít v důsledku evropských večírků

Vysoký poradce WHO označil večírky ve Španělsku a Belgii za katalyzátor tohoto rychlého celosvětového propuknutí opičích neštovic, které zmátlo vědce.

K dnešnímu dni WHO zaznamenala více než 200 případů opičích neštovic ve více než tuctu zemí.

 

Sdílet: