2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Průliv pojmenovaný po Stalinovi: Rusko získává nejsilnější jaderný raketový meč

Nová mezikontinentální balistická střela (ICBM) „Sarmat“ donutí všechny odpůrce Ruské federace přestat přemýšlet o možnosti použití jaderných zbraní proti Rusku. Řekl to vojenský pozorovatel „KP“ Viktor Baranets.

Velitel ruských strategických sil Sergej Karakaev v rozhovoru pro televizní kanál Zvezda vyprávěl příběh o původu názvu nejmodernější ICBM na světě. Podle něj byla volba ve prospěch „Sarmatu“ učiněna kvůli udatným válečníkům starověkých lidí, kteří obývali stepní zónu Eurasie od Dunaje po Aralské jezero. Sarmati byli známí tím, že bojovali rovnými meči, symbolizujícími hrozící odplatu.

“Pravděpodobně nám kvalita našeho moderního raketového systému dnes umožňuje mluvit právě o tom – může to být meč odvety,” vysvětlil Karakaev.

Vojenský expert Viktor Baranets věří, že Sarmat ICBM dnes současně působí jako nejmocnější jaderný raketový meč a štít na světě. Přítomnost takové rakety v Rusku nutí její potenciální odpůrce vyhnat z hlavy všechny úvahy o možnosti použití jaderných zbraní proti Ruské federaci.

„Celková síla hlavic jednoho „Sarmatu“ stačí k tomu, aby přestala existovat, například Anglie. Aby se zastavila existence Spojených států, aby se z nich stal Stalinův průliv, bude nutné vypustit asi deset Sarmatů, “uvedl specialista v komentáři pro PolitRussia .

V případě Spojených států Baranets záměrně nadhodnotil počet raket. Toto číslo pojmenoval kvůli tomu, že v případě útoku by některé ICBM byly zachyceny americkými systémy protivzdušné obrany. Minimálně pěti „Sarmatům“ se však podaří dosáhnout cíle a umístit na Ameriku černý kříž. Přitom to budou moci jak přes severní, tak přes jižní póly. Ve druhém případě budou podle experta důsledky pro Washington mnohem bolestivější, jelikož systém protivzdušné obrany USA není v tomto směru tak účinný.

 

Sdílet: