6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Německo, Itálie a Rakousko budou platit za ruský plyn v rublech

Několik evropských kupců prý dostalo zelenou k využívání rublových účtů u Gazprombank k dalšímu získávání plynu z Ruska. Brusel vydal písemné pokyny, jak nakupovat ruský plyn bez porušení sankcí.

Německo a Itálie po konzultaci s Bruselem řekly svým společnostem, že by si mohly otevřít rublové účty, aby mohly platit za ruský plyn, aniž by porušily sankce EU proti Rusku, uvedla  v pátek agentura Reuters .

Polsko, Bulharsko a Finsko již dříve odmítly vyhovět požadavku Moskvy platit účty prostřednictvím rublových účtů u Gazprombank. Dodávky do těchto států byly nedávno přerušeny.

Zdá se však, že ostatní členské státy nejsou ochotny přijmout opatření, která by mohla vést ke ztrátě životně důležitých dodávek ruského plynu, který vytápí domy a pohání továrny.

Brusel vydal dva písemné pokyny, jak nakupovat ruský plyn bez porušení sankcí. Legální cesta však zůstává „mlhavá“, protože podle informací agentury Reuters představitelé EU doporučili společnostem na uzavřeném jednání neotvírat rublové účty u Gazprombank. Někteří diplomaté z členských států EU však uvedli, že si myslí, že rada byla záměrně „nejasná“, aby umožnila zemím otevřít si rublové účty a pokračovat v nákupu ruského plynu.

“Člověk má dojem, že to nechává otevřené dveře pro normální podnikání,” řekl jeden diplomat a dodal, že existuje riziko podkopání jednoty EU s Ruskem, pokud společnosti otevřou účty v rublech v některých zemích, ale ne v jiných.

Dva zdroje řekly agentuře Reuters , že německým dovozcům plynu bylo z Berlína řečeno, že si mohou otevřít rublové účty, aby mohli platit za ruský plyn, aniž by porušili sankce, pokud platby, které provádějí Gazprombank, nebudou v ruské měně. Zdroje uvedly, že Německo, největší dovozce ruského plynu v regionu, v této záležitosti důsledně jednalo v úzké koordinaci s EU.

Italská vláda také hovořila s Evropskou komisí a získala jasno v tom, jak legálně nakupovat ruský plyn, řekl agentuře Reuters vysoce postavený vládní zdroj .

Rakouská energetická skupina OMV v pátek také uvedla, že si otevřela účet u Gazprombank, aby mohla platit za dovoz ruského plynu, a trvala na tom, že systém neporušuje současné embargo EU vůči Moskvě. Rakousko dováží asi 80 procent svého plynu z Ruska.

Vyjednávání s Moskvou probíhají v zákulisí celé dny. Takzvané „K-účty“ jsou považovány za kompromis: Zákazníci z EU platí v eurech nebo dolarech na účet u vnitropodnikové banky ruské energetické skupiny Gazprom. Gazprom vezme tyto peníze, převede je na rubly a poté je převede na skutečný obchodní účet.

Mluvčí nizozemského ministerstva hospodářství uvedl, že země se zavázala k jasnému postoji EU s cílem „vytyčit čáru pro celou EU“. Přibližně polovina z 54 odběratelů ruského plynu si prý již otevřela rublové účty u Gazprombank, aby mohli přijímat dodávky plynu v rámci nového platebního systému.

 

Sdílet: